0

Unutmak ve Unutulmak

Bazen ne kadar güzel, bazende ne kadar korkunç bir anlam taşıyor bu kelimeler. Unutmak; insanın en önemli ve hiç değişmeyen özelliğidir aslında. Unutmayan bir insan yoktur. Hayatta bazı şeyleri her ne kadar da unutamayacağımızı düşünsekte aslında unutulmayacak birşey olmadığını zamanla görmüş oluyoruz

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda…

Neleri unutmadık değil mi. Bazen çok acı çekerek unuttuk, bazende hissetmeden unuttuk. Bazen kalbimizden sökercesine unuttuk. Acı çektik, ağladık, üzüldük. Ama unutuyoruz işte. “Onsuz yapamam, Annemsiz yaşayamam,” gibi beylik cümleleri her nekadar kursakta hepsini zamanla unuttuk. Bazı insanlar hayatlarının en değerli varlıkları olan annelerini kaybederler. İlk başta çok üzülünür, her akşam yasinler okunur, aradan aylar geçer, yasinler haftada bire düşer, aradan yıllar geçer anne mezarı bayramdan bayrama ziyaret edilir ve mezar başında yasinler okunur. Aradan daha fazla yıllar geçer ve mezarına bile gitmeyiz. Hani unutmayacaktık, hani hiç bitmeyecekti.

Belki de Allah’ın bize büyük bir lütfudur unutmak ne dersiniz? Ya unutamasaydık, ya unutulmasaydı?

Biz en sevgiliyi bile unutmuşuz. Hani “Canlar sana feda olsun Ya Resulallah” dediğimiz, aslında canlarımızı falan feda etmeyi düşünmediğimiz, sloganik bir ifadeyle sevdiğimiz Gül Peygamberimizi bile unutmuşuz. Günde kaç defa hatırlıyoruz acaba?

Peki ya Unutulmak? En korkuncuda hep unutuyoruz ama birgün bizde unutulacağız. Birilerinin hayatından en hızlı bir şekilde çıkacağız. Sensiz yaşayamayacağını, sensiz bu hayatta barınamayacağını düşündüğün insanların hayatından öyle bir çıkacaksın ki arkadaş ne olduğunu anlamayacaksın bile. Birgün ismin bile unutulacak. Sen ki koskoca bir firmanın genel müdürüydün, sen ki kaç tane üniversite bitirmiş, hatta doktorasını yapmış isminin başında bir sürü ünvan almış bir adamdın…

Ne oldu, hatırlayamıyorum bile, adın neydi senin arkadaş!

İşte böyle dostlar! Unutmak ve unutulmak en az bu hayat kadar gerçek ve bazen korkunç, düşüncesi bile bazen çok kötü oluyor.

Gönülleri fetheden, arkamızda eserler bırakarak unutulmayan unutulmazlardan olmak dileğiyle.

Vesselam…