0

ve Or-Gi’nin Sözleşmesi imzalandı!

90’lı yıllardan beri yapılması planlanan, bir türlü faaliyete geçemeyen, nice hükümetler deviren Or-Gi Hava Alanının nihayet sözleşmesi imzalandı. Avrupa’nın ilk, dünyanın da ikinci deniz dolgusu olarak yapılacak olan Or-Gi 2014 yılı başlarında biteceği açıklandı.

Yaklaşık 1,5 milyon nüfusa hitap edecek Or-Gi Havalanı eminim bölgemize çok şey kazandıracak. Turizm ve Sanayi’ye büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Bölgenin en önemli turizm alanı olan Yayla Turizmine katkısı olacaktır. Tatilciler için önemli bir unsur olan havayolu ulaşımı çözülünce tatilcilerin gözde mekanı haline gelebilir.

Bugün İstanbul-Giresun arası 60 TL olan otobüs bileti eminim Or-Gi Havalanı yapılınca bugünün parasıyla 30-35 liralar seviyesine düşmek zorunda kalacak. Tahmin ediyorum Sabiha Gökçen – Or-Gi Havaalanı arası 39,90 TL civarlarında olacaktır. Haliyle vatandaş 14 saatlik yolu tercih etmek yerine yalnızca 50 dakikalık yolu tercih edecektir. Or-Gi Havalanı’nın yapılmasına otobüs firmalarının çok üzüleceğini düşünüyorum. Herhalde 10 yıl sonra Otogarlar Köy durakları haline gelir. Otobüsler’de tur için, okul gezileri için kullanılır diye düşünüyorum.

Ne diyelim Or-Gi Havaalanı’na sadece 10-15 km uzaklıkta oturan birisi olarak çok sevindiğimi 2014 yılında günübirlik Türkiye’nin bir çok yerine gidip gelebileceğimi düşünmek bile insanı heyecanlandırıyor.

Memleketimize sözleşmesi imzalanmış, yapımı 2014 balarında bitecek Or-Gi Havaalanı şimdiden hayırlı olsun diyorum.