0

1 Mayıs’ın ardından

mersinde-1-mayis-bayram-havasinda-kutlandi-mg51 Mayıs
Belki ülkemizin en karın ağrılı kutlanan bayramıdır.
50 yıl önce yasaklanmış ve AK Parti iktidarı tarafından Emek ve Dayanışma günü ilan edilmiş bir bayramdır 1 Mayıs
Dün gün boyunca televizyondan ve internet medyalarından yurt genelinde ki 1 Mayıs etkinliklerini gözlemledim. Yurdun hemen her tarafında hoş görüntüler  vardı. Hatta Giresun meydanında da çok güzel bir etkinlikler yapıldı.
Ancak şu Taksim olayına anlam veremiyorum. İstanbul kutlamalarında ki Taksim’e çıkma isteği her yıl adeta mini bir savaş durumuna getiriyor Türkiye’yi.
Bu yıl Taksim Meydanındaki İnşaat çalışmasından dolayı İstanbul Valiliği adeta kuş uçurtmayacak önlemler aldı. Taksim’de bu 1 Mayıs’ta kutlama yapılmadı. Ancak her zaman ki gibi provakötörler iş başındaydı. Özellikle KESK tarafında ciddi sorunları izledik.
Polis eleştirildi..
Valiliğin aldığı kararları tedbir gereği doğru buluyorum ancak bir şey düşünülmemiş gibiydi. 1 Mayıs olmasına rağmen çalışması gereken binlerce çalışan 1 Mayıs’ta işlerine yürüyerek gittiler ya da gidemediler.Valilik bu durumu göz önünde bulundurmalı ve bir sonraki 1 Mayıs öncesinde herkesi bağlayan tedbirler almalı.
Polisin güç kullanmasına da gelince polise demir misket atan, taş fırlatan göstericilere de polisin yapabileceği malesef birşey yoktu. Gönül isterdiki tüm yurt genelinde olduğu gibi İstanbul’da da güzel kutlansaydı.
Ama şunu söylemek isterim ki en tedbirli 1 Mayıs yaşandı.