0

26 Terabitlik veri hızı !

Veri transferinde akıl almaz hız rekoru: Koca Wikipedia’yı sadece bir kaç saniyede kopyaladılar…Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte bugünlerde inanılmaz bir rekor kırıldı doğrusu. Biz Türkiye olarak, bugün evlerde ortalama 2-3 mbit internet kullanıyoruz, en yüksek veri transferi ortalama 50-60 mbit. Almanya’da bir deneyde durum ise çok farklı tabi.

Almanya’nın Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nde gerçekleştirilen deney sonucunda tek bir lazerle saniyede 26 terabit veri hızına ulaşıldı. Bu şekilde Wikipedia’nın içerisindeki tüm bilgiler yalnızca birkaç saniye içerisinde başka bir yere aktarılabildi.

BBC News’un haberine göre, araştırmacılar renklerin değişik dalga boylarını kullandılar. Kendi veri dalgalarını barındıran bu renklerin arasında kısa sinyaller halinde lazerler gönderildi. Araştırmanın başındaki isim Profesör Wolfgang Freude şunları söylüyor; “Önceki deneylerdeki sorunlar tek bir lazer kullanmamalarından kaynaklanıyordu. 370 lazer gibi bir şey kullanıyorlardı ve bu da çok pahalıydı. 370 lazeri hayal ederseniz, çok fazla güç tüketirler.

Ayrıca deney için 50 km’lik fiber optiğin kullanıldığını da ekleyelim.