0

Âb-ı Hayat’ta çocuk olmak!

Yaz mevsimi gelince Anadolu’da ailelerin bir anda gündemine oturan en önemli meseledir. Bizim çocukluğumuz yıllarında çok iyi hatırlıyorum her yaz köyümüzde bulunan camiiye giderdik. 70-80 tane öğrenci ve bir hoca ayrıca birde hocanın boyunun yaklaşık iki katı uzunluğunda, iki parmağının kalığında bir de çubuk olurdu. :) Ne günlerdi o günler, Kafirun suresi dediğimiz “Gulya eyyühel kafirun…” diye başlayan surede haftalarca kaldığımı hiç unutmuyorum. Hatta düzenli olarak geçemediğim her gün için dayak yiyor, onun heyecanı içerisinde yine okuyamıyordum :)

Geçtiğimiz 30 yılın çocukları böyle aşamalardan geldi ve geçiyor.

Eğitim sisteminin gelişmesiyle birlikte camiilerde Kuran Kursları dernekler tarafından biraz daha geliştirildi ve içerikleri zenginleştirildi.

Acaba bu zamanda çocuk olmak mı var? diye düşünmüyor değilim doğrusu. Bizim zamanımızda, ders aralarında ki en büyük ve tek faaliyetimiz uzun eşek’ti :)

Şimdi ki Yaz okullarında eğitim gören çocuklar ne şanslı. Masa Tenisi, Badminton, Voleybol, Futbol, Yüzme, Geziler, Satranç gibi bir çok etkinlik içinde yaz okullarında eğitim görüyor. Okullarda ki sistem gibi birden çok hoca ve birden çok ders ile farklı eğitim sistemi uygulanan yaz okullarına zamanımızda daha çok ihtiyaç var gibi geliyor artık.

Günümüz camiilerinde Yaz Kuran Kursu için hala eski eğitim sisteminin kullanılması, geliştirilememesi çok üzücü doğrusu. Bu konuya Diyanet’in acilen el atması gerektiğini düşünüyorum.

Bu kapsamda bölgemizde Yaz Okulu etkinliğini ilk ve tek olarak yapan, bir sivil toplum kuruluşu olan Bulancak Âb-ı Hayat Derneği’ni ilgiyle takip ediyor ve tebrik ediyorum doğrusu. Öğleden önce 8 farklı hoca, 5 farklı ders grubuyla İbadet, Ahlak, Siyer, Kuran ve Ezber, Müzik gibi derslerle gençleri ilmi noktada doyuran Bulancak Âb-ı Hayat Derneği, öğleden sonraki programlarında da çeşitli Sosyal ve Kültürel Faaliyetlerle gençlerimizin iç dinamiğini canlandırarak sevgi ve kardeşliği öğreten, birlik ve beraberliği sağlayacak faaliyetlerde bulunuyor.

Ne diyeyim, insanın bu zamanda  Âb-ı Hayat’ta çocuk olası geliyor…