0

Karadeniz Yeraltı Nehri!

Bugün internette dolaşırken çok ilginç bir haberle karşılaştım. Bir Jeoloji Mühendisi olarak çok dikkatimi çekti işin açıkçası, okul hayatımız boyunca aslında hep yeraltı su kaynaklarını duyduk, yer altı derelereni duyduk ama yeraltı nehirlerini duymamıştık. Ege üzerinden geçerek İstanbul boğazından Karadenize dökülen bu yeraltı nehri gerçekten duyanları büyülüyor doğrusu.

İngiltere’nin Leeds Üniversitesi bilim insanları İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışında robot ve ultrason tarayıcılarla yaptıkları araştırmada önemli bir keşife ulaştı.

Boğaz’dan gelen akıntıların bu bölgenin deniz yatağında Karadeniz’e uzanan dev bir nehir oluşturduğu tespit edildi. Keşfi yapan ekibin başındaki Doktor Dan Parsons İngiliz Sunday Telegraph’a, “Bu vadide akan suyun yoğunluğu çevresindeki suya nazaran daha yüksek çünkü daha tuzlu ve çok miktarda tortu taşıyor.

Sular Deniz altı yüzeyinde akıp derin denizaltı yüzeyine doğru ilerliyor” dedi. Araştırmacılar, Karadeniz ile Akdeniz arasındaki tuz oranı farkının nehri meydana getiren bu akıntıyı oluşturduğunu belirttiler. Uzmanlara göre Akdeniz’den gelen çok tuzlu su İstanbul Boğazı’ndan geçip daha az tuzlu olan Karadeniz’e girerken nehri oluşturuyor.

UZUNLUĞU 37 KİLOMETRE

Karadeniz’in dibindeki nehrin dünyanın debisi en büyük 6’ncı nehri olduğu belirtildi. 37 kilometre uzunluğunda olan nehirin akış hızı saatte 6,5 kilometre debisinin ise 22 bin metreküp olarak ölçüldü. Bu açıdan nehir Avrupa’nın debisi en yüksek nehri olan Ren’den 10 kat büyük.