0

Aktif-Sen ve Dershaneler! “Aktif-DERSHANELER”

dershaneler_kapatılacakmıEkim 2012 – Türkiye gündemine bomba gibi düşen bir söz. Başbakan Erdoğan Eğitim sistemi reform paketleri kapsamında “Dershaneler kapanacak ve mevcut dershanelerden şartları tutanlar özel okul olabilecek…”dedi

Kasım 2012 – Aktif-Sen kuruldu. Öğetmenlerin hizmete yakın isimler tarafından Eğitim Bir-Sen’den ayrılarak ayrı bir sendika kuruldu ve 25000’e yakın üyeye ulaşıldı. Amaç daha iyi hizmet etmek, Eğitim Bir-Sen yetersiz…

Ocak 2013 – Hükümet kanadından Dershaneler kapanmayabilir sinyali verildi

Ocak 2013 – Aktif-Sen : Aslında biz Eğitim Bir-Sen’den ayrılmakla yanlış yapmışız. Zaten aynı fikirde hizmet ediyormuşuz. Kamusal alanda başörtüsü yasağının kalkması için 10 milyon imza kampanyasına da destek veriyoruz. Güçlerimizi birleştirmemiz gerekli…

falan filan…

Yukarıdaki satırları okuyan herkesin ne düşündüğünü tahmin etmek hiçte zor değil. Dershaneleri kapatmak üzere olan hükümetin karşısında binlerce dershanesi olan hizmet, karşı bir atak yaparak ayrı bir  sendika kurdu. Eğitim alanında tek yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen’i bölerek ayrı bir sendika haline geldiler. Bu durumu gören hükümet, durumun ciddiyetini anlayarak Dershaneler konusunda geri adım atma sinyali verdi. Ve bir zamanlar (daha bir kaç ay öncesine kadar) biz daha iyi hizmet edeceğiz, bizim sendikamız bize yetmiyor diyerek kendi sendikalarını bölenler hükümetin bu kararı üzerine fesih kararı verdi.. İşin garip tarafı yetkili sendika konusunda bir sonraki dönemde ne Aktifsen, ne de Eğitim Bir-Sen yetkili olamayabilirdi.  Okyanus ötesinden gelen mesajla birlikte, dershanelerinin kapanmayacağı kanısına varan hizmet tekrar Eğitim Bir-Sen ile birleşme kararı aldı.

Doğru bulmuyorum!

Kim ne derse desin bu senaryoyu doğru bulmuyorum. Hiç etik olmayan bir durum. Bir tarafta sevilen, güzel icraatlar yapan bir hükümet, diğer taraftan saygı duyduğumuz bir cemaat var. Sayın başbakanımız dershanelerin kapanacağını duyurduğu daha ilk günlerde bunların olabileceğini hissetmiştim.

Ne kadar seversek sevelim, ne kadar büyük olursa olsun hiç bir cemaat, hiç bir grup, hiç bir siyasi parti devletten büyük değildir. Devlet’e başkaldırış yapmamalıdır.

Dershanelerin kapanması gerekli. Bir an önce okul müfredatları dershaneler gibi olmalı. Lüzumsuz ders müfredatları, sınavda sorulmayacak konular okullarda anlatılmamalı ya da anlatılanlar sorulmalı. Kimse dershaneye gitmek zorunda kalmamalı. Devletin okulları en iyi olmalı.

Eğitim Bir-Sen’e de gelecek olursak, siz yine de sizinle birlikte onlarca yıldır çalışan kardeşlerinizi içinize alın. Bir olun, birlikte olun… ta ki uzaklardan çok uzaklardan bir talimat gelinceye kadar. Sizler çok iyi biliyorsunuz ama hizmet ehli 25.000 civarı kardeşiniz var. ;)