0

Kantar (Tartı) Yurdum İnsanı :) !

Şimdi yandaki fotoğrafa iyi bakın, bu yazımın bütün özü yandaki fotoğraf. Fotoğrafdaki kişilerin kimliklerini açığa çıkarmamak adına küçük bir rütuşapmak durumunda kaldım.

Yaşadığım bölge itibariyle bugünler de fındık toplama dönemindeyiz. Haliyle bölgede yaşayan vatandaşların bir çoğu fındık toplamakla meşgul, devlet memuru, işçi demeden herkes bu zamanda burada fındık toplar.

Yandaki fotoğrafı bugün çektim, çok tuhafıma gittiği için çektim. Yandaki fotoğrafda fındık çuvalını tartmaya çalışan üç tane vatandaş görüyorsunuz. Tartı aleti de en az 50 yıl öncesinin teknolojisi. Fındık çuvalını tartıya takıyorlar, tartıya da bir odun ekleyerek iki kişi tartıyı çuvalla bir kaldırıyor ve üçüncü kişi de tartının tokmağı ile oynayarak kiliyo tespit etmeye çalışıyor.

Bu işi yapmaya çalışan vatandaşları seyrederken kendimi 30 yıl önce yaşıyormuş gibi hissettim ve bir an duygulandım ve şaşırdım doğrusu :) Sene 2011, neredeyse cep telefonlarının bile yakında terazi olarak kullanılabileceği yıllarda yaşıyorken böyle bir teknolojiyi böyle bir zamanda kullanmak çok düşündürücü doğrusu.

Dikkatinizi çekiyorsa fotoğrafdaki insanlar o kadar yaşlı yani o kadar eski değil, hatta daha komik bir yanını söyleyeyim, fotoğrafda yüzleri kapatılan iki kişi devlet memuru, :)

Ne diyelim, 2011 Türkiye’sinde yurdum insanı diyebileceğimiz bir görüntü