0

Sarayburnu Camii’nde Cuma sabahları Sabah Namazı

sarayburnubulancakSarayburnu Camii, cumhuriyet tarihinde eskitme taştan yapılmış muhteşem bir yapıt. 20 yılı aşkın süren inşaatıyla tüm heybetini gözler önüne seren, Karadeniz sahilinin adeta bir gerdanlığı olan, Bulancak’ın simgesi haline gelen eşsiz bir eser.

Sarayburnu Camii’nin kıble doğrultusunda Peygamber Efendimizin Medine’de ki kabrinin olması ise dünyadaki bir çok camiden farklı kılıyor…

Sarayburnu camii doğu ya da batı kapısından olsun hangi kapısından girerseniz girin o manevi tadı hissedeceksiniz. Huzur veren, adeta Rabbimizin büyüklüğünü, heybetini hissettiren bir kokuyu iliklerinizde hissedeceksiniz.

Sarayburnu Camii’nde bugünlerde daha başka bir hava var…

Her Cuma Sabahı sabah namazında 500’e aşkın cemaat cemaatle namaz kılıyor. Namaz öncesi okunan Yasin-i Şerif’in o seher vaktinde gönülleri fethetmesi muhteşem bir duygu…Cemaatle kılınan namazın ardından tevhid ve tesbihat programı yapıldı.

Tam bir bayram günü gibi

Ramazan ve Kurban bayramında bayram namazının ardından cami avlusuna çıkarak bütün camii cemaatiyle bayramlaşma yapılır. Kalpleri ferahlatan, manevi aleme kısa da olsa bir yolculuk yaptıran tesbihat programından sonra cami içinde ve dışında cemaat birbirine Hayırlı Cumalar temennisinde bulunarak cami avlusunda ikram edilen çorba ve çay ikramına katıldı.

İmkanı olan herkes katılmalı

Sarayburnu Camii Sabah namazı programlarına ve Cuma namazlarına Samsun’dan, Trabzon’dan Müslüman kardeşlerimizin katıldığını, sırf o saatler için özel program yaptıklarını sürekli duyuyoruz. Bir sabah namazı için 150-200 km uzaklıktan Sarayburnu Cami’ne gelen misafirleri düşünecek olursak en azından Cuma Sabahı ve Cuma Namazı saatlerinde imkanı olan Tüm Bulancak’lı Müslümanların camiye akın etmesi gerekmektedir. Ne yazık ki caminin hemen dibinde oturan, aynı semtte oturan kardeşlerimizin bu nimetin, bu güzelliğin farkında değiller.

Çocuklar ve Gençler de katılmalı

Yarınlarımızın geleceği olan gençler ve çocuklar aynı zamanda bugünün de ortaklarıdır. Anne, babaların çocuklarını bu ve benzeri programlara katılmalarını sağlamaları birliğimizi, dirliğimizi daha sıkı tutacaktır.

Böyle imkanların oluşmasına vesile olan tüm büyüklerimizin ellerinde öper, kendilerinden Allah Razı olsun dilerim. Elhamdulillah…Elhamdulillah….Elhamdulillah