1

Bayramın Ardından ‘Kompozisyon’

Hatırlıyorum ilkokulda, orta okulda, hatta lisenin ilk sınıflarında falan Türkçe derslerinde öğretmenlerimiz bize hep Bayramda yaptıklarınızla ilgili kompozisyon yazın derdi. O zamanlar hep böyle sayfalar dolusu yazı yazardık, sonra da onları sonıfta okurduk. Ne güzel günlerdi o günler…

Evet, gelelim asıl konumuza, benim için bu bayram çok farklıydı gerçekten. Aslında bayram tatilinde eve gitmeyi hiç düşünmüyordum. Bu bayramı Konya’da geçirmeyi planlıyordum aylardan beri. Ancak nasip meselesi bu işler. Rabbim diledi ve biz gittik memleketimize.

Genelde bayram namazını kendi köyümde kılardım, ancak bu bayram Bayram namazına köye çıkamadık malesef, ilçe merkezimizdeki camide kılmak zorunda kaldık. O’nun bir burukluğu oldu tabi, Bütün akrabalarım, dostlarım muhtemelen köydeydi. Daha sonraki günlerde sadece bir kısmı ile bayramlaşabildim.

Bayramda namazının ardından ilk olarak Babamın elinden öptüm. Bilmiyorum sizlerde oluyor mu ama ben babamın elinden öperken çok heyecanlanıyorum. Bana çok farklı bir güven, çok farklı bir haz veriyor babamın elinden öpmek. Eve geldikten sonra annemin ve diğer aile büyüklerimin ellerinden öptüm. Bayramda tüm sevdiklerinin yanında olması ne kadar güzel, Sabah kahvaltısını tüm aile fertlemizle beraber yaptık, Dedem, babaannem, kardeşlerim, amcam, eşi ve çocukları herkes vardı yani. Zaten bu kahvaltı tipi senden bir kaç kez yapılabiliyor.

Bayramın diğer günleri dışarıdaki büyüklerimizle bayramlaştık, onlar geldiler, biz gittik falan filan. Ama herşeyiyle mükemmeldi bence bu bayram. Hava mevsim normallerinin üzerinde güzeldi. Herşey çok güzeldi…

Selametle dostlar…