0

Bluetooth kulaklıklar zararlı mı sizce?

Yaklaşık 3 yıldır bluetooth kulaklık kullanıyorum, telefonu günlük hayatımda biraz fazla kullanıyorum. Haliyle biraz fazla radyasyona maruz kaldığımı düşünüyordum. Nasıl daha az radyasyona maruz kalma yollarını ararken bluetooth kulaklığı keşfettim ve 4 yıldan beri kullanıyrum. Geçenlerde biraz araştırma yaptım, bu kulaklıklar zararlı mı, zararlıysa ne kadar zararlı diye. Araştırma sonucunda Normal bir cep telefonundan 100 kat ile 1000 katı arasında daha az radyasyon yayıyormuş.

Bunu daha basit anlatmak gerekirse, Bluetooth kulaklığın bir cep telefonunun verdiği zararı verebilmesi için bizim aynı anda 100 adet Bluetooth kulaklığı bişekilde üzerümizde bulundurmamız gerekir, işte ozaman Bir (1) cep telefonunun yaydığı radyasyon kadar etkili olabilirler!

Yani eğer sizler bu radyo dalgalarının yaydığı radyasyon konusunda endişe ediyorsanız bile artık şunu biliyorsunuzki ne olursa olsun bir Cep telefonunun yaydığı radyasyon kulaklıktan en az 100 kat ( bazen 1000 kat ) daha fazladır! Ve bence sağlık açısından cep telefonu kullanmaktansa Bluetooth kullanmak vucudumuz için çok daha ( 100 kat ) az zararlı !

Bluetooth’un yaydığı radyasyonu bile almamak için kablolu kulaklık kullanılabilir, ama genede Bluetooth kullanılarak Cep telefonundan on (10) Metre uzaklaşabilirken, Kablolu kulaklık ile bu mesafe ancak bir (1) Metredir! Yani Cep telefonunun yaydığı 1W/Kg ‘lık dalgalara genede maruz kalıyorsunuz ama 10 Metrede bu radyasyon etrafa yayıldığından ve mesafenin etkisi ile enerji kaybına uğradığından çok çok daha az zarar verecektir.

( Bu çalışmalar Belfast’deki “William G. Scanlon of Queen’s University” tarafından yapılmış ve onaylanmıştır ).