0

Bu gece Kadir Gecesi !

Bugün Ramazan ayının yirmi yedinci gecesindeyiz, bu gece en nurlu, en feyizli geceyi idrak edeceğiz inşallah. Kuran-ı Kerim’de adı geçen tek ay Ramazan ayı ve adı geçen tek gün kadir gecesidir. Kadir Gecesinin Ramazan’ın hangi gecesine rastladığı hususunda pekçok rivayet olmakla birlikte, Ramazan’ın son on gününde aranması tavsiye edilmiştir. Bazı hadis-i şeriflerden de 27. gecesine denk geldiği bildirilmektedir. “Onu yirmi yedinci gecede arayınız” mealindeki hadis bu hususa işaret etmektedir.

Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifadeyi arttırmak için namaz kılmamız gerekir., Kur’ân okumamız ve tefsirini düşünerek hayatımızı gözden geçirmemiz gerekir. Bol bol Allah’ı zikredek, Peygamber Efendimize Salavat-ı Şerifler getirerek, Allah’a niyaz ve tazarruda bulunmamız gereklidir. Hâsılı her vesileyle vakit nurlandırmamız lazım. Kadir Gecesinin getireceği büyük kazanç hakkında rivayet edilen hadisler en güzel teşvik mahiyetini taşımaktadır.

Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir.

Bu vesile ile bölgemizin (Karadeniz Bölgesinin) en büyük camii olan Sarayburnu Camiimizde bu akşam çok özel bir Kadir Gecesi Programı var. Çeşitli illerden ve Yurt dışından gelecek olan Hafızların yapacağı doyumsuz Kuran Ziyafetine siz değerli dostlarımı takip ediyorum. Ayrıca Canlı yayın bölgemizin uydu üzerinden yayın yapan kanalı Altaş TV’de canlı yayınlanacaktır.

Başta ailem, akraba ve komşularım olmak üzere Tüm İslam Alemin mübarek Kadir gecesini en işten dileklerimle kutlar tüm İslam Alemine hayırlıra vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Ubeydullah GÖKTEKİN