0

Sarayburnu Camii’nde Kadir Gecesi!

Sarayburnu Camii, Cumhuriyet tarihinde yapılan en büyük tarihi camiidir. 1987 yılının ortalarında atılan temeliyle bugünlere gelen camiinin bugün %70 gibi büyük bir bölümü tamamlanmıştır. Bir kaç yıldır ibadete açık olan camii Karadeniz sahilin adeta yıldızıdır. Görkemli yapısıyla içine girinleri büyüleyen Sarayburnu Camii mimari olarak İstanbul Şehzadepaşa Camiinin aynısıdır.

Bir kaç yıldır çeşitli sayıda Kuran Ziyafetleri, Kutlu Doğum haftası kutlamaları gibi büyük organizasyonlar gerçekleştiren Sarayburnu Camii dün akşam Kadir Gecesi için düzenlenen Kuran Ziyafeti’ne ev sahipliği yaptı. 4500 kişi kapasitesi olan camii hınca hınç dolarken, camii iftar saatinden itibaren dolup taşmaya başladı. 6000 kişiye yakın gelen misafiriyle muhteşem bir Kuran Ziyafeti’ni daha geride bıraktı. Bendenizin sunuculuğunu yaptığı program Giresun Yatılı Kuran Kursu Hocası Ethem AYDIN’ın Kadir Suresıni okuması ile başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından günün anlam ve önemini anlatmak üzere Camii yapımında en büyük emeği geçen, bölgemizin büyüğü kıymetli hocamız Yusuf Ziya Hoca konuşmalarını yaptı.

ve muhteşem Kuran Ziyafeti başlıyor.

İlk olarak mikronu eline alan Türkiye Kuran Okuma Birincisi Mehmet Günay dinleyenleri manevi iklimlere götürdü.

İkinci hafızımız yine Türkiye Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Birincisi Nebi YAŞAR programa ayrı bir güzellik getirdi.

Son hafızımız olan Mısır Kahire’den gelen Kuran-ı Kerim’i güzel okuma Birincisi Alper KANDERUN dinleyenlerin kalbine girdi adeta. Dinleyenlerin adeta nefes almadan dinlediği hocalar muhteşem bir Kuran Ziyafeti verdi.

Program Yatsı namazı ve teravih namazının ardından saat 23:30 gibi Kadir Gecesi duası ile sona erdi.

Konu Sarayburnu Camii’nden açılmışken, camiyi Türkiye’deki hatta dünyadaki bir çok camiiden ayıran bir özelliği daha var. Sarayburnu Camii’nin kıblesinin doğrultusu Peygamber Efendimizin mübarek kabirleri olan Ravza-i Mutahhara’nın üzerinden geçmektedir. Yani Sarayburnu Camii’nde namaz kılan bir kimse aynı zamanda Peygamber Efendimizin kabrine de dönmüş oluyor. Bu vesile ile Sarayburnu Camii’nde namazın atmesferi bir başka.

Allah bu camii’nin bölgemize yapılmasına vesile olan, camiinin yerini bağışlayan, camii’nin yapımında gece gündüz demeden çalışan, yapımında maddi ve manevi katkısı olan, kısacası zerre miktarı emeği geçen herkesten razı olsun diliyorum.

Saraybunur Camii web sayfası : www.sarayburnucami.com