0

Cuma namazına bile gitmeyen bir gençlik !

Bugün cuma namazına gitmek üzere çalıştığım yerden camiye doğru yürürken şöyle bir gençliğe baktım, Her biri 17-23 yaş aralarında gençler. Aslan gibi gençler hepsi, tek başına bir koyunu yeme iştahına sahip, 50 kg yükü tek başına omuzuna alabilecek aslan gibi gençler bunlar. Ama çoğunluğu olmak üzere hiç birinin birazdan okunacak Cuma Namazı ezanından haberi bile yok.

Daha bu gençler Cuma namazına bile gitmiyor. Ki Cuma Namazı islamın en temel, en kolay ve en toplumsal ibadetidir. Yani 7’den 70’e müslümanların en çok kıldığı namazdır. Adam beşvakit namaz kılmıyor ama Cumaya gidiyor. Adam oruç tutmuyor ama Cumaya gidiyor. Adam gece sabaha kadar alkol içiyor ama yine de sabah kalkıyor Cumaya gidiyor. Kısacası toplumun en çok yaptığı ibadettir.

Peki ya bu gençler! Ne olacak bu gençliğin hali ! Bunlar daha Cuma namazına bile gitmiyor. Bırakın bunlara beş vakit namazı, orucu, zekatı, haccı, anlatmayı, Cuma namazını kılmayan kimse bunların hiç birini yapmaz. Adam haftada bir kılmadığı namazı her gün kılmaz.

Kısacası Cuma namazı şahsen dinin en alt tabakasıdır. Unutmamak gerekir ki ! Müslüman olmayanlar da Cuma namazı kılmıyor, diğer ibadetleri zaten yapmıyor.

Bir an önce bu gençliğe ilk olarak Cuma Namazı şuuru aktarmak lazım, buradan ailelere, sivil toplum örgütlerine çok iş düşüyor.

Ubeydullah Göktekin – 12.11.2010