0

Giresun’da hangi projeler yapılabilir!

Giresun, Karadeniz’in incisi, Ordu ile Trabzon’un arasında denize sıfır, muhteşem doğasıyla, mavi ve yeşilin her tonunun olduğu, şehir merkezi itibari ile yüzbin nüfuslu küçük, şirin bir sahil kenti.

Yılların geçmesiyle gelişen ve büyüyen şehirler, her geçen gün farklı çalışmalara imza atarak şehirlerine katkı sağlamaktadır. Ancak Giresun malesef bölgemizin en yavaş gelişen şehirlerinden bir tanesidir. Hem siyasi anlamda, hem de Belediyecilik anlamında malesef çok önemli başarıları olmayan bir şehir. Ordu ile Trabzon’un gölgesinde kalan şehrimiz komşu şehirlere göre yavaş gelişmekte. Hemen yanı başımızda ki Ordu’nun geçtiğimiz bir yıl içerisinde Ordu’luya kazandırdığı Boztepe-Şehir Merkezi arası teleferik’den günlük 250 bin TL gibi kar elde ettiği konuşulurken, bu durum neden bizim şehrimizde olmuyor diye bizi üzüyor doğrusu.

Peki neden Giresun Belediye’mizin böyle projeleri yok, neler yapılabilir Giresun’umuza!

Bir Giresun’lu olarak biraz beyin fırtınası yapıyorum ve yapılabilecek projelere aşağıda listeliyorum.

Mesela;

1) Karadeniz tek adası olan Giresun adasını faaliyete geçirecek bir proje hazırlayarak, Giresun adası ile kıyı arasına deniz motorları ya da daha çılgını bir teleferik konulabilir. Adaya kurulacak Sosyal tesislerle de ada cazip hale getirilebilir. Günde on binlerce kişinin adaya gideceğini düşünürsek şehrimiz ve belediyecilik anlamında güzel bir başarı olmuş olur.

2) Çevre illerde ki gibi bölgemizin en önemli yayla merkezlerine günlük dolmuş hattı konulabilir. Mesela; Karagöl Yaylasının yollarına bakım yapılarak, Sabah ve akşam günde 2-3-4 sefer Karagöl yaylasına dolmuş hattı konulabilir. Eminim günübirlik aragöl yaylası keyfi çok güzel.

3) Giresun’da deniz turizmi çok zayıf, bir çok insanın ve şehrin hayali süsleyen (Kayseri gibi) denizimizi çok iyi kullanmalıyız. Denizi kullanıma açacak alternetif projeler üretilmeli.

4) Giresun limanından hareket edecek olan bir deniz vapurunun, deniz motorunun deniz turu yaparak Tirebolu ya da Piraziz sahili boyunca dolaşması. Deniz havası alarak tekne gezintisi yapmak isteyen yüzlerce kişi olacaktır.

Bunlar ilk aklıma gelenler, bu projeler geliştirilebilir, değiştirilebilir, sadece bir fikir oluşması adına paylaşmak istedim doğrusu.