0

Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

Bugün Dünya Kadınlar Günü. Kadınlar Gününün tarihine baktığımız zaman sosyalist bir çevre tarafından kabul edilen, yıllardan beri emekçi kadınların kutladığı bir gündür. Dünya genelinde 1857 ‘li yıllarda Amerika’da doğan Dünya Kadınlar Günü kutlamaları ilk olarak 1921’li yıllarda Türkiye’de kutlanmaya başladı. İlk Kez 1975 yılında “Dünya Kadınlar Yılı Kongresi” yapıldı ve daha yaygın bir şekilde kutlanmaya başladı. O günden bu yana ülkemizde her geçen yıl bir önceki yıla göre daha özverili kutlanmaktadır. Dünya Kadınlar Günü çıkış noktası olarak “Kadına karşı şiddete Hayır” söylemi üzerine doğmuştur.

Artık son yıllarda devlet olarak, İl ve ilçelerde ki valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla bir çok “Dünya Kadınlar Günü”ne özel programlar yapılmaktadır. Toplumuz kadınlarına farkındalık yaratmak adına, haklarını bilmeleri adına yapılan programları gayet isabetli buluyorum.

Özellikle kırsalda yaşayan muhafazakar aile yaşamını benimsemiş kadınlarımızın hakları hususunda ciddi sıkıntılar var. Söz haklarının çok az olduğu hatta yer yer hiç olmadığı toplumumuzda bu günleri vesile kılarak bilgilendirme yapmak gayet yerinde bir davranış olur.

İslam, kadının özerinde çok durmuş, hatta Peygamber Efendimiz Veda Hutbesi’nde Kadınları Erkeklere emanet etmiştir. Sadece Veda Hutbesini gözetsek, kendimize ilke olarak alsak biz müslümanlar için hergün Kadınlar Günü olmuş olacaktır.

Sevgili dostlar, Kadınlara karşı iyi davranmalıyız, bir emanet olarak bilmeli ve sahip çıkmalıyız. Onlara şefkat nazarı ile bakmalıyız. Onlara bir söz kıracağımız, inciteceğimiz zaman bir an düşünmeliyiz. Kimi üzdüğümüzü…Unutmamak gerekir ki her kadın bir Annedir, anne adayıdır.  Anne kutsaldır, Anne şefkattir, Anne ayaklarının altı öpülesidir.

Kadınlarımız deyince benim ilk aklıma hanımım gelir. Kadın olarak ben annemden sonra ilk hanımımı tanırım, bilerimi sayarım. Hanımımızı yemek hazırlayan, ev temizleyen vs hizmetleri eden bir nesne olarak görmemek gerekir. “Evlilik, imanın yarısını kurtarmaktır.” Hadis-i Şerifinde olduğu gibi Allah’a ulaştıran olarak görülmeli, Peygamber Efendimizin Hz Aişe annemizin kendisine “Ya Resulallah, beni nasıl seversin” sorusunu sorması üzerine, Efendimizin de “Kördüğüm gibi, kördüğüm gibi severim Ya Aişe” demesi gibi sevmeliyiz. İnsanın eşi can’dır, canan’dır dostlar. Canının bir yarısı, hayatının tam ortasıdır.

Bizler için hergünün Dünya Kadınlar Günü olduğunu buradan belirtmek ister, kadına karşı hertürlü incitici, kırıcı söylemlerin karşısında olduğumu paylaşmak isterim. Benim için dünyadaki tüm kadınlar değerlidir ve önemlidir. Ancak dünyada ki bütün kadınlar bir yana eşim, canım, cananım, yarim, yarenim, Âb-ı Hayatım bir yana…