0

Facebook’da oyun çılgınlığı !

Günümüzün en büyük belası haline gelen facebook her geçen gün yeni yeni uygulamalarıyla kullancılarını kendisine daha çok bağlamakta. Özellikle de süreli, devamlı uygulamalarıyla ön plana çıkan facebook günümüz gençleri için hatta bir çok orta yaştaki insanlar için içinden çıkamayacağı bir ortam haline geldi.

Günümüz bir takım gençlerinin Facebook oyunlarını oynamalarına çok üzülüyorum doğrusu. Saatlerce başından kalkmıyorlar, hatta misafirliğe, okula vb yerlere gitseler bile 2-3 dakikalık fırsatlarda hemen oyun sayfasını açarak tarla ekiyorlar, bina yapıyorlar, savaşıyorlar falan filan.

Hatta gecenin bi yarısı kalkıp facebookta tarla sulayan insanlar biliyorum. Aman Allah’ım diyorum ne hale gelmişiz, ortalamaya vurunca günümüzün 4-5 saati facebook’da geçiyor.

Gençlerin içinde bulunduğu bu hale çok acıyorum. İşin açıkçası alınacaklar kırılacaklar diye birşey de diyemiyorsun. Adam yan sınıfta işlenen dersine girmiyor, açmış facebook oyununu gemisinden uçak vuruyormuş. Ne büyük bir iş! Sanki İstanbul’u fethediyorsun. Sanki sen Fatih’sin. Fatih Sultan İstanbul’u 21 yaşında fethetmiş ama sen. Peki sen nereyi fethediyorsun.

Fatih’in torunlarına bak. Sanal ortamda Tarla suluyor, sanal ortamda şehir kuruyor, sanal ortamda savaş yaptırıyor.

Bu Facebook’u kuran zihniyet gerçekten çok zeki. Bizleri, gençlerimizin heyecanını bu gibi uygulamalarla sanalda alıyor ki gerçek hayatta buna benzer ihtiyaçlar hissetmesin. Tarla’yı face de sulasın ki tarım bitsin, Şehri face’de kursun ki yeni şehirler kurmasın, gelişmesin. Facebook’da fetihler yapsın ki gerçekte aklına bile gelmesin.

Çok açık söylüyorum, çok net söylüyorum, ister kızsınlar, ister alınsınlar. Facebookda bu ve benzeri oyun oynayan gençler aptallaşıyor,  zihinleri köreliyor. Üzülerek ifade ediyorum ki bu gençler hiç bir gelecek vaat etmiyor. Ailelerinden uzaklaşan, kültüründen uzaklaşan, dinininden uzaklaşan bir genç bu memlekete, ailesine, kendisine hiç bir faydası olamaz, olmaz.

Bırak aslanım bilgisayar oyunlarını, bırak…

Hey gidi Müslüman genç, Hey gidi arkadaşım! Uyan, kendine gel! Silkelen! Üzerinde ki ölü toprağını at! Sosyalleşme adına asosyalleşme! Kendine Gel! Sen Sultan Fatih’in torunusun, Sultan Alparslan’ın torunusun!

Yürü, hala ne diye oyunda oynaştasın ?
Fatihin İstanbulu fethettiği yaştasın.!