0

Facebook’ta fotoğraf paylaşma kız kardeşim!

Hatırlıyorum eski günleri, annemin gelinlik fotoğraflarını bakmak için evin en az kullanılan yatak odasının en ücra köşesinde bulunan çekmecelerin en alt gözünden çıkartırdık albümü.

Eski günlerde soğuk kış günlerinde büyük aile ziyaretlerine gittiğimiz zaman eski albümleri karıştırmak için evin soğuk odalarında saatlerce eski albümleri karıştırırdık. En güzel resimleri görür, ne günlerdi o günler der, geçmişi yad ederdik…

O hassasiyetli günleri özlüyorum doğrusu. Eşimizin, kız kardeşimizin, annemizin fotoğrafını yalnız ailemizin fertleri görürdü, onlar bizim için çok özel ve gizli idi. Evlilik albümlerimiz en güzel yerlerde saklanırdı.

Ama şimdi…

Ne değişti, neler değişti bilmiyorum!

Facebook’lar, twitterler çıktı… Hassasiyetler ortadan kayboldu.

İlkokul çağındaki çocuklarımızdan, yetişkinlik çağındaki kardeşlerimize kadar bir çoğu özellerini oralarda paylaşır oldu malesef.

Artık yeni evlenen çiftlerimiz evliliklerinin ilk gününde boy boy gelinlikli fotoğraflar paylaşır oldular.

Genç kızlarımız özel facebook için fotoğraflar çektirmekte ve en güzellini profilinde paylaşmaktalar. Nereden geliyor bu sevda, bize kim getirdi bunları.

Ey Kız Kardeşim;

Lütfen profilinde, sayfanda fotoğraf paylaşma. Hatırla büyüklerini, o baktığın tozlu fotoğraf albümlerini. Onlar o albümleri gizli ve özel yerlerde saklarken sen ne diye paylaşırsın kendini, sakın ha! deme facebook özel, sadece arkadaşlarım görüyor deme. Unutma arkadaşının da bir arkadaşı vardır!

Ey Erkek kardeşim;

Sende eşinin, kardeşinin fotoğrafını paylaşma. Arkadaşlarına, dostlarına, eşinin sonsuz kez izleme fırsatı verme. Senin eşin senin özelindir. Her istenildiğinde fotoğrafına ulaşılır bir eşin olmasın. Eşinle çektirdiğiniz boy boy resimler sadece sizin özeliniz olsun. Lütfen genç kardeşim lütfen…

Artık hassasiyetlerin iyice azaldığı bu yıllarda biraz daha dikkat edelim. İnancımızın, tarihimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi unutmayalım. Nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizi unutmayalım. Artık birşeyler yapalım. Hayatımızda birşeyler değiştirelim.

Haydi şimdi temizlik vakti, Facebook ve twitter’da ki o fotoğrafları silme vakti…