0

Hayrunnisa Hanımın Türban Açıklaması !

Son iki gündür gündemin adeta baş köşesine oturan bir açıklama. Londra’dan konuşan Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Hayrunnisa Hanım’ın ”Tüm sorunlar yavaş yavaş çözülüyor. Bu sorun da inşallah zamanla çözülecek. Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa ortadan kaldıracağız. İlkokul öğrencisinin kendi isteğiyle başörtüsü takması sözkonusu olamaz. Türban konusunda ilkokulda değil, karar verecek yaşa geldiğinde kararını verir” demesi üzerine ortalık adeta karıştı.

Peki bu söz söylenmeli miydi, söylenmemeli miydi, doğru bir cümle mi?

Benim şahsi kanaatim burada ki en büyük hata böyle bir konu üzerinde Hayrunnisa hanımın konuşması olmuş, Bulunduğu konum itibariyle bu kadar su götürecek bir konu üzerinde bir açıklama yapmak çok riskliydi ki korkulan oldu.

İslami kesimden bu açıklamaya talihsizlik diye yorumlar geliyor.

Dinimize göre büluğ çağına girmiş her kızın örtünmesi farzdır. Ülkemizde ilkokul öğrencilerinin bir çoğu ilkokulda iken büluğ çağına girmemiş oluyor. Tabi ilköğretimin orta kısmını katmazsak, İklim ve genetik şartlardan dolayı doğu ve güneydoğu illerimizde büluğ çağına girme yaşı batıya göre 1-2 yaş daha erken oluyor.

“Ağaç yaş iken eğilir.”

Çok güzel söylemiş atalarımız, biz ilkokul dönemlerinde çocuklarımıza nasıl bir aşı yaparsak, çocuklar gelecekte ki hayatlarını öyle planlarlar. Öyle bir eğitim vermeliyiz ki o çocuklara, ilkokulda bile aldıkları kararlar senin o çocukla ilgili alacağın kararla aynı olsun. İşte anne, baba, öğretmen bunları yapabildiği kadar anne, baba ve öğretmendir.

Yoksa o yaştaki çocukları istediğin gibi şekillendirmek bizlerin elinde.

Ne mutlu çocuklarına sevgi, saygı, hoşgörü, ahlak ve maneviyat aşılabileyen ailelere, öğretmenlere…

Son olarak,

Bence sayın Gül’ün o cümlesinde kullandığı cehalet kelimesi hiç hoş olmamış, Evet ilkokul çağındaki çocuk türban takma kararını kendi alamaz ama onlara, milli ve manevi değerlerini aşılamak amacıyla Başörtüsü şuurunu aşılamaya çalışan ailelerde cehaletle suçlanamaz.

Ama yine de ben Bayan Gül’ün artniyetli bir cümle kurmadığını düşünüyorum.