0

İslami çalışmaları ilk engelleyen; Ebu Lehep!

Bismillahirrahmanirrahim..

“Ebû Leheb’in elleri kurusun. Zaten kurudu. ﴾1﴿ Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı. ﴾2﴿ O, bir alevli ateşe girecektir, ﴾3﴿ Boynunda bükülmüş hurma liflerinden bir ip olduğu halde sırtında odun taşıyarak karısı da (o ateşe girecektir).” Tebbet Suresi Meali

Tebbet Suresi.. Kur’an-ı Kerim’de namaz sureleri diye bilinen son on surenin içerisinde yer alan, bir çoğumuzun kıldığı bir çok namazda okuduğu kısa surelerden biri. Peygamber Efendimiz SAV’in amcası Ebu Lehep’i konu alan “Ebû Leheb’in elleri kurusun. Zaten kurudu.” diye başlayan sure.

Belki de bulunduğu konum ve en çok okunan surelerden olması sebebiyle müslümanlara vereceği çok önemli bir mesaj içeriyor. Her bir ayeti ile, bir mesaj olan bu surenin bir mesajı beni çok etkiliyor. Kimdir Ebu Lehep? Yaşayan birinin adına inen bu sure de “Ebû Leheb’in elleri kurusun. Zaten kurudu.” mesajının ardında ki hikmet nedir?

Ebu Lehep, Peygamber Efendimiz SAV’in en yakınlarından olup İslam dinine iman etmeden vefat etmiştir. Hakkında sure inmesinden sonra on yıl kadar daha yaşamıştır. Peki Ebu Lehep, İslam’ın en azılı düşmanı mıydı? diye düşünecek olursak, daha azılı düşmanlık yapanları islam tarihinde okuyabiliyoruz.

Hangi mesajı görmeliyiz?

Peygamberliğin ilk zamanlarıydı, Müddesir suresinin ilk ayetleri olan “Kalk ve Uyar” ayeti gelmişti.” Kısa zamanda Peygamber Efendimiz SAV kendisine ilk iman eden Hz Ali aracılığıyla başta aile üyeleri, Mekke’nin ileri gelenlerini Safa tepesinde bir araya getirmişti. (Konuyla ilgili bir evde yemekte toplandığı rivayetleri de var)

Elleriyle Kubeys dağını işaret ederek “Ey Kureyş cemâati! Ben size, şu dağın eteğinde veya şu vâdide düşman atlıları var; hemen size saldıracak, mallarınızı gasbedecek” desem bana inanır mısınız?” “Evet inanırız! Çünkü şimdiye kadar Sen’i hep doğru olarak bulduk. Sen’in yalan söylediğini hiç işitmedik!” dediler. Peygamber Efendimiz SAV O’na inandığınız gibi “Benim Allah’ın kulu ve Resulü olduğuma da inanın” diyerek İslam’ın anlatmaya başlayınca umama açık bir tepki olmamıştır. İlk umuma açık tepki “Bize bunları anlatmak için mi çağırdın?” diyerek ilk karşı çıkan, başkalarının iman etmesi yönünde ön yargılar oluşturan, belki de engelleyen ilk kişi Ebu Lehep olmuştu.

İşte bu hadiseden bir süre sonra Tebbet Suresi indirildi ve kıyamete kadar müslümanlara “Ebû Leheb’in elleri kurusun.” duası yapılacaktı.

Rabbimiz, İslam davetinin önünde engel olan, bunu kamuya, topluma açık alanda reddeden, insanları yanıltan Ebu Leheb’in hakkında sure indirmiş ve tüm müslümanlara bir mesaj vermişti.

Rabbimiz islam düşmanlığını haykıran, yaşamı boyunca İslam dini ile uğraşan, O’nun vahyinin yayılmasını engelleme mücadelesi gösteren Ebu Lehep gibi olmaktan bizleri muhafaza eylesin. Zira böyle davrananlara ne olacağını yine Rabbimiz bize apaçık göstermektedir.