0

İstanbul’da Deprem Alarmı !

Geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul’un altından geçen Kuzey Anadolu Fayında üç tane 4.0 şiddetinden büyük bir deprem gerçekleşmişti. Geçen Perşembe günü Balıkesir Balya ilçesinde farklı aralıklarla üç defa 5.0 şiddetinde deprem oldu, yine geçtiğimiz Pazar günü komşu ülkemiz yine aynı fayın üzerinde bulunan Yunanistan da 4.0 şiddetinde deprem oldu, son olarak bugün yani Pazartesi günü ise Bolu’ da 4.0 şiddetinde deprem olması uzmanları 17 Ağustos İstanbul depremi arefesinde düşündürüyor.

Aslında bu üç şehrinde üzerinde bulunduğu Kuzey Anadolu Fayında her an her dakika deprem oluyor ama biz insanlar hissedemiyor, sadece deprem ölçer aletlerle kayıt altına alınabiliyor. İnsanlar 3.0 – 3.5 gibi depremleri çok kısmen hissederken 4 ve üzeri şiddetteki depremleri kolaylıkla hissedebilirler.

Bu süreçte Kuzey Anadolu fayındaki bu orta büyüklükteki depremleri öncü deprem olarak algılıyor, muhtemel olası İstanbul depreminin habercisi olacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz 100 yılın Kuzey Anadolu Fayı istatistiklerine bakacak olursak İstanbul depremini önümüzdeki bir ay içerisinde 7.0 ve üzerinde bir şiddetle  yaşayabiliriz malesef.

Acilen gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.