0

Köyde İmam Hatip Lisesi mi olur?

pirazizihl-3

                İmam Hatip’le Türkiyeyi yöneten bir neslin doğduğu okullar. Bir süre ara verilen ve yeniden filizlenen okullar, imam hatipler. Bir imam hatip gönüllüsü olarak çevremdeki bütün imam hatipleri yakından takip ediyorum.

                Ancak son günlerde gazetelerde yoğun gündem oluşturan ve eğitim camiasından iki-üç kişinin bir araya geldiğinde oturup konuştuğu Piraziz İmam Hatip Lisesi binasının yerine değinmek istiyorum.

                Giresun ilimizin Piraziz ilçesinde bulunan Piraziz İmam Hatip’i her ne kadar Piraziz merkezinde gibi görünsede aslında şehrin-5-6 km yukarısında bulunan bir köyde. Belediye’ye bağlı olduğu için köyün adı mahalle olarak geçiyor. Ancak bir bakkal ve fırından oluşan köyün bir de imam hatip lisesi var. Her yıl en yakınındaki okullar ortalama 100 öğrenci kaydı alıyor. 25-30 kaydı geçemeyen okul maalesef gerçek amacına hizmet edemiyor.

                OKUL İDARESİ VE İDARİ MAKAMLAR MÜZDARİP

                Okul idaresi öğrenci ve veliyi ikna etmekte güçlük çekiyor. Ulaşımın ve sosyal imkanların zayıf olduğu bölgeyi çocuklar  ve velileri tercih etmiyor. Her yıl başka okulların iki üç sınıf açtığı yerde Piraziz İmam Hatip en fazla bir sınıf açabiliyor.

Okul idaresi ve idari makamlar aslında bir kaç kez okulun şehir merkezine indirilmesi ile ilgili girişimde bulunmuş ancak bu isteklerini il dışına çıkaramamışlar.

                CUMHURBAŞKANI DUYMAMALI

                Bir İmam Hatip sevdalısı olan ve kayıtlarına çok önem veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu okulun burada olduğunu, öğrenci sayısının azlığını ve imkanlarının kısıtlı olduğunu öğrense yetkili bütün makamları hesaba çekeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

                Aktif nüfusun ortalamasının 30 olduğu bir köyde imam hatip tutmak büyük bir gaflettir. Hakka girmektir.

                ORAYI TERCİH EDEMEYEN ÇOCUKLARIN VEBALİNİ KİM ÖDEYECEK

                O çevrede yaşayan ve sırf köyde olduğu için çocuklarını imam hatibe veremeyen, ikna edemeyen ailelerin ve çocuklarının vebalini kim nasıl ödeyecek? Bizim bir neslimizi İHL’leri kapatarak yediler. Sanki buna hizmet edercesine bu okulu burada tutmak isteyen varsa büyük bir gaflet içerisindedir. İnanıyorum ki  okul şehir merkezinde bir yerde olsa en az 70 kayda ulaşacak, fazladan 50 öğrenci, 50 genç, 50 imam hatipli olacak demektir.

                EN KISA ÇÖZÜM NEDİR?

                Çözüm olarak Piraziz İmam Hatip Lisesinin şehir merkezinde bulunan Anadolu Lisesi ya da Çok Programlı Lise binalarına indirilmesidir. İkisinin binası da büyük ve boş sınıfları var. Her iki okulda da bu iş olabilir. İlerleyen yıllarda duruma göre bir bina daha yapılır.

                LÜTFEN GEREKEN YAPILSIN

                Piraziz İmam Hatip Lisesinin şehir merkezine indirilmesi konusunda başta idari ve siyasi makamlardan bu adımın bir an önce atılmasını bekliyorum. FETÖ, PKK gibi bir ihanet çetesiyle savaştığımız, İmam Hatip nesline her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde yetkilileri elinin taşın altına koymalarını bekliyoruz.

                Bu arada basında çıkan haberlere göre veliler arasında imza toplandığı BİMER ve CİMER’e şikayet dilekçeleri yazıldığı öğrenildi…

                Okulumuza sahip çıkalım…