0

Bayramın ardından !

Bugün bayramın son günü, köyde evdeyim… Aslında fındık bahçesinde olmam lazım ama hamd olsun her zaman ki gibi yağmur yağdı ve eve geldik.

Bu bayram benim hayatımda geçirdiğim en ilginç bayram. Bayramın fındık toplama zamanına gelmesiyle herşey birbirine karıştı. Arefe günü akşamı  apar topar büyük amcamı hastaneye götürdüm. Kalp krizi şüphesiyle aniden rahatsızlanan Lütfi amcam Arefe günü son iftarın ardından acilen rahatsızlandı. Hemen 112’yi arayarak köye ambulans çağıdık, bizde apar topar arabaya binerek Ambulansın geleceği yola doğru ilerledik. O gece sabah namazına kadar Bulancak Devlet Hastanesi ve Giresun Devlet Hastanesi arasında adeta gergef dokuduk.

Bayramın birinci gününün köyde geçirmeyi planlarken hastane işleri sebebiyle Bulancak’ta geçirdim. Koskoca dokuz günlük Bayram tatilinde bizim sadece bir günlük tatilimiz vardı ve çok iyi geçirmeliydim. Arefe günü bile fındık topladığımızı düşünürsek ve Bayramın ikinci günü bahçeye gideceğimizi düşünürsek tam tamına bir günlük tatilimiz vardı.

Bayramın birinci günü herkes köyde idi, annemler babamlar kısacası herkes. Bende Bulancak’ta öğle namazının ardından çalıştığım derneğe giderek sevdiğim hocalarımla bayramlaştım. Bayramlaşmanın ardından ….

Yukarıdaki nokta nokta yerleri şimdilik gizliliği korumak adına paylaşmayacağım J

Ve Bayramın birinci günü gecesi köye geldim, ikinci günü bahçeye gittik. Benim için bayram bitmişti. Bütün akrabalarım bahçede fındık telaşesine düşmüştü.

Ne diyelim bu bayramda böyle geçti. Benim için bayramın sadece birinci günü unutulmaz derecede güzeldi. Liman, Sahil ve güneşin batışı…