0

Namaz, insanlığa hediyedir

Hüzün yılıydı!

Tüm zamanların en çok sevilen, uğruna dünya yaratılan, gözümüzün nuru Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in en hüzünlendiği zamanlardı. Amcası Ebu Talibi ve en çok sevdiği eşi Hatice annemizi kaybetmişti. Peygamber Efendimiz, her şeyden önce bir insandı, bir insanın başına gelebilecek en kötü şeyler daha çocukluk yıllarından itibaren başına gelmişti. Kimi sevdiyse kaybetmişti. Çünkü, Allah kıyamete kadar insanlığa örnek olacak bir ‘insan’ inşa ediyordu.

Hüzün yılıydı..

Amcası ve eşininin vefatından sonra baskılar ve hüznü iyice artmıştı. Yanına bir grup sahabe alarak Mekke’nin 120 km civarında uzaklığında Taif şehrine İslam’ı anlatmak için yola koyulmuştu. Ama orada da insanlar O’nu anlamadı, yine hüznüne hüzün eklenmişti. Allah resulu, göz bebeğimiz, Efendimiz SAV taşlanmıştı, mübarek vücuduna taşlar isabet etmişti.

Artık Allah Resulunun mübarek gönlü kaldırmıyordu bu hüznü. İşte tam o günlerde Rabbim O’nu bir gece huzuruna kabul etme kararı aldı. O’nu Miraç hadisesi ile huzuruna kabul edecek, tüm insanlığa ‘hüzünlerin ve huzursuzlukların ilacını’ hediye edecekti. Cebrail as Peygamberimizi bir gece ziyaret ederek O’nu Mescid-i Haram’dan Mescid-i’i Aksa’ya, oradan da Burak atı ile gökkubbeye götürdü. Hüzünlerin ardından Efendimiz SAV’i bir ferahlık bekliyordu. Rabbi, kulunu ve peygamberini huzuruna kabul etti ve O’nun hüznünü sonlandırdı, “ben seninleyim” mesajını bu kez yanında verdi. Efendimizin hüznü miraç hadisesi ile azalmış, yüreğine bir ferahlık gelmişti. Miraç hadisesinden Rabbimizin Efendimiz’e ümmeti için verdiği en büyük hediye “Beş Vakit Namaz”dı.

Beş Vakit Namaz..

İnsanın ruhunu ve vücudunu İslam yapan, insanın miracı. İnsan’ın tek sahibi olan Rabbi ile buluşmasıydı. Günde beş defa Rabbe yönelmek, O’na bağlanmak, O’na kulluğunu ispat etmektir namaz.

Namaz, en büyük takipçimiz Allah’ı geri takip etmektir. Namaz insanın istikametidir. İnsana istikamet çizer, istikametine emin adımlarla yol almasını sağlar. İnsanların yorduklarını tamir eder. Dünya hayatınında ruhun çektiği çileyi, hüznü hafifletir.

Namaz ateş düşürücü gibidir, ruhun şifasıdır. Cehenneme ateşini düşürür. İnsan ne kadar namazla Rabbine yönelirse cehennem ateşinden o kadar uzaklaşır.

Namaz, Peygamber Efendimiz Sav’in göz bebeğim dediği gözümüzün nurudur.

Namaz, insanın kazanabileceği en güzel alışkanlık, biriktirebileceği en güzel birikimdir. Günü, vadesi geldiğinde cenneti kazandıran en güzel birikim aracıdır.

11.10.2023
Ubeydullah Göktekin
Hep Düşünür Bazen Yazar