0

Onlardan neden rahatsız oluyoruz?

Günlük hayatta hepimizin başına gelir, çevremizde birileri telefonla konuşur ve bazen onları istemeden dinlemek zorunda kalırız. Şahsen benim başıma çok geliyor, mesela benim ev arkadaşım Yunus, onu her gün dinlemek zorunda kalıyorum :) ve insan rahatsız oluyor ister istemez. İşte tam bu noktada bu konu hakkında bilim adamları da rahatsız olmuş olmalı ki bir araştırma yapmış. İşte o araştırma….

Otobüste , trende ya da başka bir yerde telefonla konuşan insanlardan neden rahatsız olduğunuzu düşündünüz mü? Cornell Üniversitesi’ndeki bilimadamları düşünmekle kalmayıp bununla ilgili bir de araştırma yapmışlar.

41 üniversite öğrencisine, iki kişi arasındaki bir diyaloğu ya da telefonla konuşan bir kişinin konuşmasını dinlerken, konsantrasyon egzersizleri yaptırıldı. Telefonla konuşan kişiyi dinleyen öğrencilerin, iki kişinin diyaloğunu dinleyenlere göre daha çok hata yaptığı ortaya çıktı.

Uzmanlara göre, telefonla konuşan birini dinlemek iki kişinin konuşmasını dinlemekten daha yorucu. Çünkü tek kişinin konuşmasını dinlerken beyin, ister istemez karşıdaki kişinin neler söyleyebileceğini düşünüyor ve daha çok yoruluyor. Bu da insanları son derece rahatsız ediyor.