0

En son ne zaman güzel düşündünüz?

Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah’ındır. İçinizdekini açığa vursanız da, gizleseniz de Allah sizi, onunla sorguya çeker de dilediğini bağışlar, dilediğine azap eder. Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter.

Bakara Suresi 284. ayet

Günlük hayatın her alanında, her anında düşünürüz, uyurken bile dalar gideriz derin düşüncelere, gündelik hayatın muhasebesini yapar, günün özetini geçiririz aklımızdan. Hatta söyleyemediklerimiz “şunu da söyleseydim, keşke şöyle deseydim” gibi cümlelerin muhasebesini yaparız. Günlük yaşamda bazen her duruma karşı düşünce geliştirir, ön yargılar, ilk yargılar, son yargılarla dolar taşar zihnimiz.

“Zihnimizi işgal eden düşüncelerin esiri oluruz..”

Ubeydullah GÖKTEKİN

Düşünmenin bir bedeli olmadığını düşündüğümüz gibi, aklımızdan geçenlerin de sınırı olmuyor bazen.

Yazının girişinde sizlerle paylaştığım ayette Rabbim bizlere içimizdekileri açığa vursak ta, gizlesek te sorumlu olduğumuzu hatırlatıyor. Bir Müslümanın düşüncelerine dahi dikkat etmesi gerektiğini özenle vurguluyor. Öyle aklımıza geldiği gibi düşünemeyeceğimizi, aklımızdan geçenlere dahi dikkat etmemiz gerektiğini bildiriyor.

Düşüncelerine dikkat et, sözlerin olur. Sözlerine dikkat et, davranışların olur. Davranışlarına dikkat et, alışkanlıkların olur. Alışkanlıklarına dikkat et, kaderin olur.

Gandhi

Gandhi’nin sözlerinde de belirttiği gibi düşüncelerimiz, kaderimiz olabilir. Kaderimizi yön verecek düşüncelerin hakim olabilmesi için düşüncelerimiz temiz ve hakikate yönlendirmeliyiz.

Şu yazıyı okurken bile neler düşünüyoruz kim bilir? “Allah, temizdir temiz olanı sever.” Allah bizim düşüncelerimizin dahi temiz olması gerektiğini, düşüncelerimizin hayatımıza ciddi yönler verdiği gerçeğini bizlere hatırlatıyor. O halde gelin bugünden itibaren düşüncelerimizi şeytana değil de Hak’ka yönlendirelim. Mesele güzel şeyler düşünelim, İslam adına bir şeyler düşünelim. İyiliği, güzelliği, düşünelim. Hayatımıza değer katanları, güzellik katanları düşünelim. Hemen yanı başındaki arkadaşımız hakkında iyiliği düşünelim. Madem ki düşündüklerimizden sorumluyuz, o halde güzel düşüncenin bir artısı olacaktır hayatımıza.

Shakespeare’in “Hiç bir şey iyi ya da kötü değildir. Düşüncelerimiz onu belirler.” sözü de düşüncelerimizi iyiliğe yönlendirme noktasında önemini bir kez hatırlatıyor. Hatta bizim geleneğimizde “iyi düşünelim, iyi olsun” sözü de var, Yine Peygamber Efendimiz SAV’in “Ya hayır konuş, ya sus” sözü de düşüncülerimizin hayırlı olması gerektiğini hatırlatıyor.

Şimdi güzel düşünme, hayır söyleme zamanı. Unutmamak lazım ki ‘Değişim ancak düşüncelerimizi değiştirmek başlar.‘ Gelin önce düşüncelerimizi değiştirelim, düşüncelerimiz değişirse sözlerimiz değişir. Sözlerimiz değişirse davranışlarımız değişir. Davranışlarımız değişirse alışkanlıklarımız değişir. Alışkanlıklarımız değişirse kaderimiz değişir. Kaderimiz değişirse Allah bizden razı olur.

Düşünsene Allah bizden, sırf düşüncelerimizden dolayı razı olmuş…

Allah bizden razı olsun

Ubeydullah GÖKTEKİN

03.11.2022