0

Ramazan ayının son Cuması

4c299bb39fe9de19fcb578bacb9f308b_1296767946Mübarek Ramazan-ı Şerif’in son Cuması içerisinde bulunmanın hüznü ve mutluluğunu yaşamak çok güzel. Hamd olsun bu sene ramazan-ı şerifi güzel atlattık. Ne kadar faydalanabildik bilemiyorum ama yine içimiz huzur dolu. Aklıma şimdi halamın geçen akşam televizyonda bir hocadan duyduğu söz geldi. “Sen orucu ne kadar doyurursan, oruçta seni o kadar duyurur.” Bu sözden çok hoşuma gitti doğrusu. Orucu doyurmak, ne kadar ince bir mesaj, hep aç kalmak olarak, aç kalmayı oruç tutmak olarak algıladığımız bir zamanda “orucu doyurmak” çok anlamlı.

Orucu doyurmak; ramazan ayını bereketli, faydalı geçirmek, kuran okumak, sahur yapmak, sabah namazını kaçırmadan kılmak, oruçlu iken yalan konuşmamak, insanları kırmamak ve en önemlisi bir bardak su ile mutlu olabilmeyi bilmektir orucu doyurmak. Bu bereketli güzel bir ayda insanların birbirini anlamaması, birbirini kırması niye diye hep sorarım kendime.

Ramazan ayının son cumasında olmanın hüznü ve mutluluğunu yaşarken, ramazanında maalesef son günlerinde olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Bayrama çok az kaldı, kırgın, dargın kardeşlerimizin barışması için mükemmel bir fırsat, ne olmuşsa olsun “Müslümanlar kardeştir” düsturunu unutmamamız gerek. Mısır’da Suriye’de zulüm altında olan kardeşlerimiz için ellerimizi semaya kaldırıp dualarımızı artırmak gerek. Elimizdekilerin şükrünü bilmemiz gerek.

Ne mutlu elindeki nimetin şükrünü bilebilenlere, ne mutlu iftarda bir bardak su ile mutlu olabilenlere, ne mutlu Müslüman kardeşinin derdiyle dertlenebilenlere…