0

Sarayburnu Camiinde namazı kılmayı uygun görmeyen Müslümanlar (!)

imagesSarayburnu Camii Karadeniz’in simgesi haline gelmiş, Bulancak’ın bir gerdanlığı olan harika bir eserdir. İnsan gördüğü zaman heyecanlanıyor bu eseri. İçerisine girdiği zaman yüreğinin derinliğine kadar hissediyor insan. Bulancak’ın yüksek tepelerinden sahile doğru izlerken Sarayburnu’nun görkemli güzelliği büyülüyor adeta insanı. Sarayburnu Camii’nin görkemini görünce insan içten içe Elhamdulillah diyor.

İşte Sarayburnu Camii böyle muhteşem bir eser. Belki de Cumhuriyet tarihinde yapılmış tek Osmanlı eseri diyebilirim. 7’den 70’tüm müslümanların ibadet edecekleri, ibadet hazzını iliklerine kadar hissedecekleri eşsiz bir eser.

Ancak geçenlerde bir dostumun, bir tasavvuf cemaati mensubu bir kadın kardeşimizin Sarayburnu Camii’nde namaza gitmemesi dikkatini çekmesi üzerine, kendisine  yönelttiği “Sarayburnu Camii’ne neden gitmiyorsunuz” sorusuna verdiği cevap beni, bizi çok üzdü doğrusu.

Mensubu olduğu tasavvuf cemaati liderlerinin/şeyhlerinin; Sarayburnu Camii’ne gitmelerini uygun görmediklerini (sözde Sarayburnu camii’nin bir dönem bayan-erkek giriş kapılarının aynı olduğu için!), ayrıca Cuma sabahları yapılan tesbihat programına katılmadıklarını ifade etti.

Bu ve benzeri kardeşlerimiz maalesef kapısının dibindeki Sarayburnu Camii’ni bırakıp Bulancak Merkez’deki başka bir camiye gitmeyi tercih ediyorlar.

İdrak sınırlarımı zorlayan bu olayı günlerdir düşünüyorum ve çok üzülüyorum. Kendi cemaatlerinin yapmadığı hiç birşeyi kabul etmeyen, kendi cemaat merkezlerini adeta bir umre merkezi haline getiren bir tasavvuf mantığını kabul etmek mümkün değil.

Biraz ağır olabilir ama bu zihniyete sormak istiyorum Müslüman’mısın? falanca mısın? (tasavvuf cemaatinin adı). Eğer Müslüman isen Sarayburnu Camii’nde ve her yerde ibadet edebilir, namaz kılabilirsin. Kimseden izin alman gerekmez. Herhangi bir camiiye gitmen için bir onay alman gerekmez.

Ve o kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum; “Kendisi davete muhatap olanlar, nasıl kendilerine davet ederler.”