0

Ramazan’ın ilk günü!

Ramazanın ilk günün geride bıraktığımız şu dakilarda sıcak odamda vantilatörün esintisi altında bugünü değerlendirmek üzere oturdum koltuğuma.

Dün gece doğrusu bu ilk günün nasıl geçeceğini merak ederek kalkmıştım. Sahuru da ilk günün korkusuyla yaparak yiyebildiğim kadar yedim. Biz sahurda ailecek genelde kahvaltı yaparız ve kahvaltıda süt içeriz, sütün yanında zenginleştirilmiş kahvaltı yaparım. Dün gece birazcık süte ve tereyağlı bala önem verdim

Her neyse sahuru yaptık ve okunan ezanın ardından namazı kılarak yattım. Ama içimde hala bir korku var, bir gün öncesine kadar günde 2,5 litreye yakın su içen ben nasıl 16 saaat boyunca su içmeden duracaktım.

Sabah 10 gibi kalktım (bilerek geç kalktım) sonra kendimi alıştırmak adına yürüyerek çarşıya gittim ve bir takım işlerimi gördükten sonra yine yürüyerek eve geldim (buda toplamda 7 km falan yol yapıyor sanırım). Bir sürü su kaybetmeme rağmen hiç bir şey hissetmedim. Ve yolda yürüdükçe Elhamduliallah dedim, Rabbim sabrını vermişti orucun, oruç tutmuyor olsaydım o yolda 1,5 litre suyu tüketmiş olurdum mutlaka. Ve gün boyu terlememe rağmen kaybettiğim su beni rahatsız etmedi.

Ramazan’ın ilk günü olmasına rağmen çok güzel bir gün geçirdim, en ufak bir açlık ve susuzluk çekmedim. Hamd olsun. Rabbim üzerimizden rahmetini eksik etmesin diyorum.