0

Seçime 3 gün kala!

ve seçimler geldi çattı. Siyasi partiler aylardır çalıştı. Projeler, kasetler havalarda uçuştu. Yalanlar, iftiralar, bol keseden sallamalar bu seçimin hit çalışmalarındandı. Sandığa 3 gün kaldı ve Pazar günü seçmen sandığa gideek ve kendi düşüncesine en yakın partiye EVET mührünü basacak.

Akparti’nin söylemleri insanlara biraz daha sıcak gelmekte, muhafazakar duruşu seçmenin kalbine inmesine sebep oluyor. Başbakanımızın sunduğu projeler her ne kadar Beledeyi Projeleri gibi dursada halkın teveccühünü alıyor doğrusu.

CHP’ye gelince aslında seçime iyi başlamıştı. Kılıçdaroğlu’ndan bir umut bekliyordu sol seçmen. Ancak son günlerde Hakkari-BDP-Türk Bayrağı-Özerklik gibi söylemlerde sol seçmende tepki uyandırdığını düşünüyorum doğrusu. Kılıçdaroğlu’nun son bu yanlış hesapları kendisine ve partisini sandıkta oy kaybettireceğini düşünüyorum.

MHP’nin Bahçeli’si herzaman ki Bahçeli, kaset olayları sandığa olumlu mu yansır bilmiyorum ama olumlu yansımayacak gibi düşünsemde, mazluma oynadı ve olumlu yansıyacak gibi düşünenlerde az değil doğrusu. Bu arada CHP’den yukarıdaki sebeplerden dolayı kaybolan oyların bir kısmı sanki MHP’ye gelebilir diye düşünüyorum. Seçimde en çok takip edilecek parti olduğundan eminim, bir baraj problemi yaşayabilme ihtimali hala var.

Saadet Partisi; Bu seçimde %2-4 arası bir oy alacağı kanaatindeyim, Oy bölünme dedikodusu olmasa aslında biraz daha iyi alacaktır ama malesef bu konjanktörde bu partinin kaderi şimdilik bu.

Has Parti : Bu seçimde en az oy olacak ama bir sonraki seçimler için en çok takip edilen bir parti olarak görüyürum. Yeni bir Akparti’nin temelleri bu partide. %1’lik oy dilimiyle en az seçmenin %50’sinin takip ettiği bir parti. Ne diyeyim doğrusu Numan Bey’i geleceğin Başbakan’ı görüyürum. Muhtelif bir AKP-Has Parti Birleşmesi olabilir bir sonraki seçim döneminde.

Peki 12 Haziran akşamı kim ne kadar oy olacak? Çok hayalperest olmamak lazım diye düşünüyorum. Şahsi kanaatim Akparti %46-48, CHP % 19-21, MHP %9-11, BDP %5-8,  Saadet %2-4, Hasparti %1, Diğer ve Bağımsızlarda %10-12 civarı olacak diye düşünüyorum.