Daha geçtiğimiz hafta verdiğimiz onlarca şehidimizin acısını çektiğimiz bugünlerde acımıza bir acı daha katıldı.

Pazar günü öğleden sonra ülkemizin en doğu ucu olan Van ilimizde 30 saniyelik yaşanan deprem acılarımıza acı kattı. Depremde kaybettiğimiz kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve ülkemize en kalbi duygularla baş sağlığı diliyorum.

Depremle ilgili ayrıntıları günlerdir takip ediyorum. Türkiye adeta tek yürek oldu. Depremin ardından 2 saat geçmeden bölgeye yardım sevkiyatı başladı. Depremin olduğu saatte Ankara-Mamak-Kırıkkale yolunda otobüsle seyahat halinde idim, ve saat 15:00 sularında Ankara’dan Acil Yardım tırları Van’a doğru yol almaya başlamıştı bile. Aldığım bilgiye göre dün Van Havaalanına 100 tane uçak inmiş kalkmış.

Bir diğer ayrıntı da; Enkaz altında kalan bazı gençler, öğretmenler ellerinde ki telefonu kullanarak sms yoluyla ya da sosyal paylaşım siteleri (twitter, facebook) sayesinde yakınlarına ulaşarak yerlerini bildirdiler. Emniyet özel birimi de Facebook ve Twitter gibi ağları yakın takip altına aldı.

İnşallah vardır bir hayır diyorum bu depremde. PKK’nın eylemlerini artırdığı, kardeşlik tohumlarının bir bir ortadan kaldırılmaya taşındığı bugünlerde Van Depremi sayesinde Tüm Türkiye’yi tek yürek yaptı. Trabzonspor klubu bir haftalık kazancını Van’a aktarma kararı aldı. Batı şehirlerimizde ki bir çok belediye bütün imkanlarını zorlayarak yardım tırları hazırladı.

Ayrıntıları izlemeye devam ediyorum…