0

Yeni annelere… anne olacaklara…

Anne, bizi doğuran, büyüten ve bize hayata dair ilk eğitimi verendir. Gerçekten eğitimin başına gelen kısa ama koskoca manası olan İLK kelimesi aslında bu ülkenin, bu milletin geleceğidir. Bu zamana kadar olduğu gibi bu zamandan sonra da ilk eğitim çok önemlidir.

Bizler ilk eğitimlerimizi küçüklüğümüzde kendileriyle en çok zaman geçirdiğimiz annelerimizden aldık. Kimi zaman annelerimiz bize ” Allah bir” demeyi, kimi zamanda ” islamın şartı kaçtır” diye sorduklarında elimizi göstererek “beştir” demeyi öğretti. Ve bize bunları hep akrabalarımızın yanında söyletmekten gurur duydular, öğretilen sorulara doğru cevap verdiğimizde ise bizi hep alkışladılar. Annelerimizden Allah razı olsun.

Ancak zamanın, modern kullanımıyla konjanktörün değişmesiyle Eğitim’de bir sürü değişimler oldu. Artık 80’lerin, 90’ların eğitim sistemi bu zamana yetmez oldu, hep bir yanı eksik kalır oldu. Mesela; Anadolu da yaşayan 45 yaşlarında bir kadının dünyaya bir çocuk getirdiğini ve onu zamanın şartlarında yetiştirdiğini düşünelim. O çocuk asla zamanı öğrenemez, anlayamaz.

Belki bizim çocukluğumuz yıllarda annelemizin çok donanımlı olmalarına gerek yoktu. Ancak şimdi zamanın getirileriyle beraber donanım ihtiyacı da arttı. Artık çocuklarımıza sadece “Allah kaç, kıblen neresi, islamın şartı kaç” sorularını ve cevaplarını öğretmek yerine, belirli başlı milli ve manevi değerlerimizi de aşılamalıyız.

Bugün sokaklarımızda vatan, millet, bayrak elden gidiyor diye bilinçsizce yürüyen gençler hep ilk eğitim ve sonraki eğitimlerin eseri.

Öncelikle tam donanımla anneler yetiştirmeliyiz. Annelerimizde bir Mehmet Akif Ersoy ruhu, Bir Necip Fazıl ruhu olmalı. Vatanı,bayrağı bilen, anlayan ve bunları kundaktaki yavrusuna aktaran bir nesiller yetiştirmeliyiz.

Geçenlerde özel bir televizyon kanalında 4-5 yaşlarındaki bir çocuğun dilinden İstiklal Marşının tamamını dinledim. Gerçekten gözlerim yaşardı. İşte bize çocuklarını böyle donatmış, donanımlı anneler lazım.

Unutmayalım ki; Anne demek, vatan demektir. Vatan demek, var olmak demektir. Eğer bir vatanda anne yoksa sende yoksun, vatanda yok …

Milli ve Manevi değerlerle donatılmış, tam teşekküllü bir nesil gelmesi dileğiyle

Sevgi ve Muhabbetle

Ubeydullah Göktekin