1

Ağrı şehrinin müthiş(!) dolmuşları

Ağrı, ülkemizin en doğusunda bulunan, Doğu Anadolu bölgesinin şirin illerinden birisidir. Koskoca bir vadi içerisinde kurulu 100 bin nüfuslu bir şehir.

Geçenlerde bir sebepten dolayı Ağrı’ya yolum düştü. Memleketim Giresun’dan bindik özel arabamıza çıktık yola. Doğankent, Kürtün derken geldik Gümüşhane’ye. Gümüşhane’den Bayburt, Erzurum derken ve ulaştık Ağrı’ya. Çevre yolundan Şehir Merkezi bölümüne girdiğimiz ilk dakikalarda şehir oluşumlarını görmeye başladık. Bir kaç dakika sonra şehir merkezin geldik. Her şehirde olan Kentsel Dönüşüm Projesi sebebiyle trafiğe kapalı olan yaklaşık 1 kilometrelik alanı gezdik, bütün bilindik markalar, AVM’ler hemen hemen bu yol üzerinde.Ne çok gelişmiş, ne de çok az gelişmiş. Orta yollu bir şehir.

Karnımızın acıkmasıyla kendimizi Ağrı Meydanın’da en güzel manzaralı bir Restuaranta attık. Yemek siparişinin ardında yemeği beklerek dikkatimi çok ilginç bir durum çekti. Ağrı’nın en büyük belki de tek dolmuş hattı olan dolmuşları dikkatimi çekti. Hepsinin rengi turuncu, boyası dökük ve genellikle ön sol kapısı çürük ve çarpılmış durumda idi.

Bir tane, iki tane, üç tane derken.. inanın 45 dakikalık yemek boyunca yaklaşık 13-15 tane dolmuş saydım. İçlerinde bir tane düzgün, yukarıda anlattığım özellikle dışında dolmuşlar yoktu. Benim daha ilk bir saatimde farkettiğim bu çirkin, anlamsız görüntüyü Ağrı’lı yetkililer nası farketmemiş yıllardır. Bu şehrin Valisi, Belediye Başkanı hiç mi dışarı çıkmıyor, caddelere inmiyor acaba? Merak konusu doğrusu. Gelişen, Büyük Türkiye’ye hiç yakışmayan bir görüntü. Yetkililerin bu duruma müdehale etmesi gerekir.

(Ağrı’nın Merkezinde günlük taşıma yapan yüzlerce dolmuştan birisi, hepsi aynı.)