0

12 yıllık Kuran Öğretimi Yasağı nihayet kalktı!

Yıllardır küçük yaştaki çocuklarımıza Kur’an Kurslarına gitmede ve hafızlık yapmada getirilen 28 Şubat kalıntısı yaş engeli bu gün Resmi Gazete’de 28057 sayı ile yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile son buldu.

Yapılan yeni düzenleme ile 633 sayılı Kanunun ek 3`üncü maddesinde yer alan “İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında, Kur`an-ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenlerden ilköğretimi bitirenler için Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur`an kursları açılır.

Bu kurslardaki din eğitim ve öğretimi kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır.

Ayrıca ilköğretimin 5 inci sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığının denetim ve gözetiminde yaz Kur`an kursları açılır.

Kur`an kurslarının açılış, eğitim öğretim ve denetimleriyle bu kurslarda okuyan öğrencilerin barındığı yurt veya pansiyonların açılış ve çalışmalarına dair hususlar yönetmelikle düzenlenir“ maddesi yürürlükten kaldırıldı.

Böylece Anayasamızda ve ülkemizin altına imza attığı uluslararası sözleşmelerle tanınan din ve vicdan özgürlüğünün önüne konulan 28 Şubat kalıntısı bu yasal engel nihayet son buldu.