0

Ah nerede o eski mevsimler!

Son beş-altı yıldır dünyada mevsim değişikliğinden bahsedilir durulurdu. Buzullarda erimelerin başlaması, ekvator bölgelerinden yağmurların artması, ilkbahar ve sonbahar kavramlarının neredeyse ortadan kalkıp yaz ve kış arası sert geçişlerin başlaması son yıllarımızın en büyük mevsim olaylarından biri olduğu iddia edilirdi hep. Şahsen son on beş gündür ben bu olaya artık inandım. Memleketimizde mevsiler değişti.

Bugün 7 Ağustos, yaz mevsiminin en sıcak olması gereken günlerinden birisi. Geçtiğimiz yıllarda Karadeniz bölgesinde bugün hissedilen ıcaklı 35 dereceyi bulmuştu. Ancak bu sabah yataktan kalktığımda üşüdüğümü hissettim. Hemde odamın pencereleri kapalıydı. Şu anda hissedilen sıcaklık en fazla 23-24 derece falandır diye düşünüyorum.

Ülkemizin kuzey doğu kesmi son 10 gündür yağışlı, baharda bile böyle yağmur almayan bölge Ağustos ayından malesef hiç güneşe göremedi. Bu arada Karadeniz bölgesinin hiç değişmeyen fındık toplama sezonunun başlangıç tarihleri olan 1-3 Ağustos, bu sene ilk kez 15-20 Ağustos’a kadar ertelendi. Fındık havaların soğuk gitmesinden dolayı bir türlü gereken olgunlaşmayı gösteremiyor.

Bize ilkokulda öğretilen Haziran-Temmuz-Ağustos ayları olarak sözylenen yaz mevsiminin sonlarına doğru yaklaştığımız bu günlerde yazı yaşayabilecek miyiz?

ve ben hala üşüyorum, sanki Kasım ayının ortasındayız, bir soba kurmadığımız kaldı…

Hayırlısı bakalım, Ramazan ayının bereketi olsa gerek diye düşünüyorum…

Ubeydullah GÖKTEKİN