0

Ramazan’da Facebook!

Her geçen gün hayatımıza giren ve bir türlü çıkmaya niyeti olmayan, bazen üzerinde saatlerce tartıştığımız ama hiç bir zaman vageçemediğimiz bir ortamdır Facebook. Gerekliliği yıllardır hep tartışma konusu olmuştur. Çoğumuz lüzumsuz gördüğümüz halde yine kullanmaya devam ederiz. Malesef bir günde bir çok saatimizi facebook’a ayırır, bilgisayarda başka bir işe bakmayız. İnternet tarayıcılarımızın ana sayfasının daha bir kaç ay öncesine kadar Google olan bilgisayarların artık tarayıcılarının ana sayfalarında Facebbok var.

Günümüzde gençlerinde bu siteye girmek için adres bile yazmamaları, Google’a “face” diyerek aratıp bulmaları sonucu ulaşılan Facebook peki Ramazan ayında nasıl bir etki uyandırıyor?

Sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tuttuğumuz bugünlerde gün içerisinde çok canımız sıkılıyor. Yaz tatili olması sebebiyle bir çok kişi evinden dışarı çıkmıyor. Evinde yapacak birşey bulamayan kişiler, aç ve susuz zaman geçirmek adına Facebook’a takılabiliyor. Hatta Ramazan ayı dışında ki günlerden bile daha çok rağbet gören Facebook’u kullancıları gece sahura kadar kullanıyor. Sahurdan sonra yatan kişiler gündüz öğle vaktine kadar uyuyor ve öğleden iftara kadar tekrar Facebook’da takılıyor.

Ne diyelim Facebook hayatımızdan hiç çıkmayacakmış gibi sanki…

Bari; profillerimiz bir aylığına Ramazan formatına getirsek, oruçla ilgili hadisler, ayetler, güzel paylaşımlar paylaşsak. Ramazanın güzelliğini hissetsek hissettirsek. Edeb dışı, ahlak dışı paylaşımlar yapmasak, dedikodu, gıybet içerikli paylaşımların altına yorum yapmasak.

Belki o zaman facebook bize faydalı olur. Kim bilir belki kötünün iyisidir.