0

Hizmet şuuru ile şuurlanmak!

yazitepe_ma9Şuur öyle birşeydir ki sahip olmak gerçekten çok zordur. Aklın ve inancın birlikte hareketlenmesi sonucu ortaya çıkar. Hizmet şuuru, hizmet etme aşkı anlamına gelir. Bir şeye hizmet aşkla, heyecanlı hizmet etmek demektir hizmet şuuru.

Hizmet şuuru insanların çocukluğundan itibaren kazanacağı bir yapıdır. üç beş ayda, bir kaç yılda olabilecek birşey değildir doğrusu. Uzun soluklu bir birikimin sonucu ortaya çıkar. Aynı zamanda şuuru birşeyi bilerek, inanarak, niçin yaptığını bilerek ve maddi ve dünyevi bir karşılık beklemeden yapmak demektir. Bugün cemaatlerin, vakıf ve derneklerin bir çok çalışmaları hizmet bilinci ile yürütülmektedir. Aksi taktirde bu çalışmalar yürütülemez ve amacına ulaşamaz.

Şahsen çocukluğumdan beri bir takım vakıf ve dernek bünyesinde yetişen birisi olarak hizmet şuurunu bilmek, en azından böyle bir şuurun farkında olmak çok huzur verici. İçerisinde bulunduğumuz yapıyı, vakfı, derneği niye temsil ettiğimizi bilmek gerçekten çok güzel.

Bugün bir dernek ve vakıfta görev alan, hizmet eden arkadaşlarımız ortaya güzel birşeyler çıkarıyor ise bu o arkadaşlarımızın hizmet bilincinden, şuurunda öte gelir. Zaten başka bir amaçla (dünyalık kazanç vb,) bu tip faaliyetlerin içerisine giren ya da girmek zorunda kalan arkadaşlarımız bir süre sonra bu işin zorluğunu görmekteler ve çıkar bir yol aramaktalar.

Yük olmaya değil, yük almaya gelmek!

Kıymetli dostlarım, bir müslüman olarak önce şuurlu bir müslüman olmalıyız. Yani gördüklerini, duyduklarını değil, kaynağından öğrendikleri bir inancı yaşayan bir birey olmalıyız. Bununla birlikte şuurlu bir müslüman üzerine düşen en önemli görev, “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturunda ki gibi insanlara faydalı olmaktır. Bu faydayı sağlamak için hizmet etmek değil şuurlu bir şekilde hizmet etmek bizlerin en önemli müslümanlık vazifelerindendir.

Ne mutlu ki şuurlu bir müslüman olabilenlere, ne mutlu hizmet aşkını bilebilenlere, ne mutlu hizmet şuuru içerisinde yalnızca Allah’ın rızasını taşıyanlara, ne mutlu yük olmak yerine, yük alabilenlere…

Şuurlu bir gençlik, şuurlu bir Türkiye, şuurlu bir dünya için çalışan kardeşlerimize selam olsun…

İçerisinde bulunduğumuz