0

Camiye Gidiyorum, Kur’an’ı Anlıyorum Projesi

kuraProjelerimiz devam ediyor…

Bulancak Müftülüğü ve Bulancak Âb-ı Hayat Derneğimizin haftalardır üzerinde çalıştığı “Camiye Gidiyorum, Kur’an’ı Anlıyorum Projesi” yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan camiye gitmeme ve Kuran okumama eksikliği bizleri bu projeyi yapmaya yönlendirdi. Geleceğimizin teminatı olan gençliğimiz için başlangıç olarak bu çalışmayı yaptık. Lise çağındaki gençlerimizi 3 ay boyunca cami ve Kur’an’ı Kerim Meali ile buluşturmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 148 sayfalık mealden sorumlu olacak olan gençlerimiz haftada iki akşam proje içerisinde belirlenen camilerde yaklaşık bir saatlik seminerlere katılarak imam ve öğretmen arkadaşlardan destek alacaklar.

Proje sonunda yine proje ortağı olan Bulancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulacak Sınav Tertip Komisyonu proje kapsamında katılan gençlerimizi sınava tabi tutacaklardır. Sınavın ardından dereceye giren ilk üç kişiye umre, sonra sırasıyla üçer kişiye, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet, fotoğraf makinası gibi hediyeler verilecektir. Ayrıca proje boyunca derneğimizin organize edeceği Halı saha futbol ligleri, kır gezileri, bisiklet turları gibi etkinlikler gençlerimizin hizmetinde olacaktır.

Biz gençlikle vakit geçirmeyi seviyoruz

Tüm ülke genelinde olduğu gibi Bulancak’ımızda da ahlaki çöküntüler had safhaya çıktı. Bugün gençliğimiz bağımlılık yapan bir çok kötü alışkanlığın içerisinde. Bugün bağımlılık yapan hapları sadece 5-10-15 lira gibi paralarla ulaşmak çok kolay hale gelmiş durumdadır. Gençlik, delikanlılık, deli kanlı, enerjik olmak demektir. Gençliğimizin enerjisini anlıyoruz. Enerjik olmaları kadar doğal hiçbirşey yok elbette. Ancak bu enerjilerini kötü yerlerde, kendilerine, ailelerine, çevrelerine zarar verecekleri şekilde atmaları bizlerin sorumluluğudur.

Bu ve benzeri projeler aracılığıyla dezavantajlı gençlerimizi avantajlı duruma getirmek hepimizin insani görevidir. Bu durumda tüm halkımızı, kendini bu durumdan sorumlu tutan tüm sorumluluk sahibi bireylerimizi, çocuklarını, yakınlarını bu projeye yönlendirmelerini öneriyorum.

Bulancak Müftülüğü başta olmak üzere, proje ortaklarından olan Bulancak Belediyesi’ne, Bulancak İlçe Milli eğitim Müdürlüğüne, Bulancak Âb-ı Hayat Derneğine, BİMDER’e, Sarayburnu ve Orta Camii derneklerine katkılarından dolayı teşekkür ederim.

 kura