0

İslam Coğrafyası ve Müslümanların Tarihi Konferansı

iss

Bu akşam Giresun Eğitim Bir-Sen’in Giresun Nurettin Canikli İmam Hatip Lisesinde düzenlediği Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma hocanın sunduğu “İslam Coğrafyası ve Müslümanların Tarihi” adlı konferansına katıldım. İhsan Hocayı daha önce bir yerde daha dinlemiştim. Gayet akıcı ve nazik üslubu ile dinleyiciyi sonuna kadar kendisine bağlı tuttu.

Çok güzel tespitlerde bulundu. Tarihçi ve Yazar olan İhsan Süreyya Sırma hoca bir kez daha şahsıma ufuk açmıştır. Hocamın konferansında aldığım notları, şahsımda iz bırakan, sizde de iz bırakmasını istediğim konuları sizlerle paylaşacağım. Aldığım kısa notlar şöyle…

 • “Bir coğrafyada tek bir dahi müslüman bile yaşıyorsa orası İslam coğrafyasıdır”
 • Sultan II. Abdülhamid’in Çin’de Hamidiye İslam Üniversitesi adında bir üniversite açtığını ve halen daha Çin’de 135 milyon Müslüman yaşadığını biliyor musunuz?
 • “Bütün İslam Coğrafyasında Müslümanlar kendilerini dine öncelediler. Ne demek öncelemek, kendilerini dinden önce gördüler.”
 • “Ey İnsanlar, Dünyadaki size verdiğim nimetlerden (milim milim) hesaba çekileceksiniz” Allah-u Teala Tekasür-8
 • “Şu anda Müslümanların bir numaralı problemi, milliyetçiliktir.”
 • “Müslümanlar, tam 300 sene Barcelona’yı yönetmişler ve Paris sınırlarına 150 km kadar yaklaşmışlardır”
 • Pakistan’lı alim Muhammed İkbal’in ölmeden 1 dk önceki son duası…

  “Ya Rabbi, öleceğim şu dakikalarda senden son bir isteğim var, Beni Resulullah (SAV) Efendimizin yanında hesaba çekme ki, benden dolayı utanmasın, üzülmesin”

  Sonuç olarak, bir kez daha yıllarca bize özellikle İslam tarihinin yanlış ve eksik anlatıldığı kanısına bir kez daha inandım. Bir çoğunuzun bilmediği gibi Çin’de 135 milyon Müslümanın yaşadığını bilmiyordum. Sadece Uygur Türkleri olarak bildiğimiz bir kaç milyon müslüman olarak biliyordum.
  Bir diğer noktada, yıllar önce (90 yıl önce) bizi, İslami bağlarımızdan koparmak için bir gecede cahil hale getirmişler. Bir gecede bir çok İslam alimi, düşünür, yazar, doktor yazı dili bilmeye haline getirilmiştir.
  Proje büyük
  Dünyada iki milyardan daha fazla müslüman yaşadığını düşünürsek zulümlerin hepsinin bu coğrafyalarda olduğunu görmemiz hiçte tahmin edilmesi zor bir şey değil. Tüm müslüman coğrafyaların başına (sözde) Avrupa medeniyeti tarafın “milliyetçilik” belası verilmiş ve bizi ırk, din, mezhep milliyetçiliği ile birbirimizi öldürür hale getirmişler.
  “Avrupa Birliği” denilen birlikte “milliyetçilik yüzünden yüzyıllardır kavga eden ülkelerin, ne yapıyoruz biz? neden kavga ediyoruz? demeleri üzerine birlik olup, bu kavgaların müslüman coğrafyalara sıçratılması gerekliliği şartıyla Avrupa Birliği kurulmuş olmasına hiç şaşırmadık.
  Müslümanların uyanık olması lazım, bizi bir zamanlar afyon ile beynimizi uyuşturanlar, şimdi diziler aracılığıyla uyuşturuyor. Beyni uyuşturulmuş bir nesil, binlerce İHL, binlerce camii, binlerce İlahiyat açılsa da hedefe ilerleme konusunda hep eksik olacaktır diye düşünüyorum.

  Böyle bir konferansı dinlememize vesile olan Giresun Eğitim-Bir-Sen Ailesini tebrik ediyor, benzer konferansların devamını diliyorum.