0

Maddenin ardındaki mana; İhsan

“Sizden biri bir iş yaptığında onu en güzel bir şekilde yapsın. Yüce Allah, yaptığınız işi sağlam ve iyi yapmanızdan hoşnut olur.”

Hz. Muhammed (SAV)

İhsan, Allah’ı görüyormuş gibi yaşamak. Zira Allah zaten bizi en iyi şekilde görendir. Görmek, karşılıklı olursa manaya bürünür, yani ihsana bürünür. İhsan kavramı adı gibi naif bir kavram. İhsan, hayatı en güzel şekilde anlamaya, yaşamaya sebep olur. Maddenin ardında ki manayı, hikmeti anlamamıza, işlerimizden keyif almamıza sebep olur.

İhsanı gündelik hayata indirgeyecek olursak, yaptığımız işleri en güzel şekilde yapma sanatıdır diyebiliriz. Hz Ali’nin “İnsanlar, işlerini ihsanla yapmalarına göre değer kazanır.” sözü ihsanın insana kattığı değeri bir kez daha gösteriyor.

Allah, tüm kullarını bir yerde istihdam etmek üzere yaratır ve istihdam ettiği nimetler üzerine de hesaba çekecektir. Buradaki istihdam aslında tam olarak da bugün bulunduğumuz noktalardır. Kimimiz öğretmen, kimimiz esnaf, kimimiz öğrenci. Ya da kimimiz anne, kimimiz baba, kimimiz evlat. Adımızın başında hangi sıfatlar varsa bugün Rabbimin istihdam noktasıdır. Ve bugün bu noktalarda yaptığımız işlerin en iyisini yapmaktır ihsan.

İhsan, Allah için Allah’ı görüyormuşçasına yaşamak, Peygamberimiz için O’nun tebliğ ettiği her hakikate uygun yaşamak olduğu gibi anne-baba içinde onların rızası için yaşamaktır. İnsan için ise, her insanın başka bir insana bir imtihan olduğu hakikatini anlamaktır. Karşımıza çıkan her insan, yolda muhatap olduğumuz her insan bizim imtihanımızdır. Bunun farkına varmak, bunun hikmetini anlamak ihsandır.

İhsan, Efendimiz Hz. Muhammed SAV’in mezarcıya “Olmamış, kazdığınız mezarı düzeltin. Sizden biri bir iş yaptığında onu en güzel bir şekilde yapsın. Yüce Allah, yaptığınız işi sağlam ve iyi yapmanızdan hoşnut olur. Gerçi mezarın böyle olması ölüye ne bir zarar verir, düzgün olması da ne bir fayda sağlar, ama görenler düzgün değilse bundan rahatsız olurlar.” sözü ile daha iyi bir anlam kazanıyor.

Gelin, ihsanın manasını iyi idrak edelim ve hayatımızın içinde yaşadığımız tüm olayların ardındaki manayı anlamaya gayret edelim. Çünkü bizim, hayatı boyunca yaptığı her işin hakkını veren bir Peygamberimiz var, birde O’na (sas) ümmet olma iddiasında olan biz varız.

Hani dedik ya ihsan, insana değer katar. İhsan, insana takvayı öğretir, varlıkta ve yoklukta infak etmeyi öğretir, öfkeye hakim olmayı ve sabırlı olmayı öğretir. Her türlü aşırılıktan sakınmayı, doğru işlerde kararlı olmayı, korkuları yenip cesaretli davranmayı öğretir.

Rabbim bizi ihsanı anlayan, maddenin ardındaki manayı, yaşamın içindeki hikmeti anlatan kullarından eylesin. Allah’ı görüyormuşçasına yaşayıp, Efendimiz SAV’in tebliğ ettiği hakikatlere uyan, anne-babasının razı olduğu işlerini en güzel şekilde yapanlardan eylesin.

Hep Düşünür Bazen Yazar

30.10.2022