0

Siyaset gündeminden !

Türkiye’de siyaset çok hızlı değişiyor, şöyle bir televizyonları günlük takip ettiğimizde hemen her gün yeni bir siyasi gelişmeler yaşanmakta. Dünkü CHP kurultayını takip ettim biraz, gerçekten ilgi çok fazlaydı, basının tamamı oradaydı. Kemal Bey’in salona girişi tam bir izdihamdı. Aslında dünkü kurultay Türkiye’de bir devrin tamamen kapanmasının, yeni bir devrin başlamasının başlangıcıydı.

Yakın siyasi tarihte şöyle bir geçmişe gözattığımızda memleketten kimler gelmiş, kimler geçmiş, Demireller, Erbakanlar, Ecevitler ve Baykallar… Koskocaman bir devir böyle geçti, Baykal’da o devrin mecliste ki son temsilciydi, ki daha dünkü kurultaya kadar. Geride kalan o devirde yönetim şekli belliydi. Kimi zaman merkez sağ, kimi zaman merkez sol olacak şekilde sağ-sol ayrımı yapılarak yönetiliyordu ülke. Şimdi sanki bu işin böyle yürümeyeceğini en azından konjanktör itibirayile böyle olmayacağını anlayan yeni liderler artık biraz daha sağ-sol ayrımı yapmaksızın herkesi kucaklayıcı bir politika izliyorlar. Peki kim bu önümüzdeki 20 yılı yönetecek, ülkenin geleceğine yön verecek liderler?

Erdoğanlar, Kurtulmuşlar, Kılıçdaroğlu falan. Bu liderleden ikisi merkezden sağdan gelme, Kılıçdaroğlu ise merkez soldan gelme. Bilindiği üzere geçtiğimiz seçimlerden önce ki kongrede sayın Kurtulmuş partisinin başına geçmesiyle bu dönem tam olarak başlamıştır. Sağ ve sol kesimden herkesin teveccühünü almış, örnek bir lider olarak gösterilmiştir. Yine sayın başbakanda biraz daha halkçı yaklaşıyor. Dün Kılıçdaroğlu’unda da kısmen herkesi kucaklayan bir yapı  sergiledi ama yine de CHP’nin temel izleri görülüyor. Kılıçdaroğlu bu konuyu iyi tahlil ederde gerekeni yaparsa önümüzdeki 30 yılın siyasetine talip olabilir.

Bakalım göreceğiz, kimler neler yapabilecek. Sanki yine Türkiye iki partili sisteme doğru gidiyor gibi…

Ubeydullah Göktekin

23.05.2010