0

Yarı ölüm hali; Uyku

Uyku, bizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak dinlendirmesi gereken ancak insanların uğruna ömrünü feda ettiği yarı ölüm hali. Yaşanmamış ömür de diyebileceğimiz uyku, bizi dinlendirmek yerine tüketiyor.

Belki de ömrümüzün en kıymetli zamanlarını uyku halinde geçiriyoruz. Bilmiyoruz ki uyuduğumuz her dakika her an ömrümüz sermayesinde gidiyor. Uykunun, olması gerekeninden bir fazlası havaya sıkılmış bir kurşun gibidir. Bugün çocuklarda 10-12 saat, yetişkinlerde ise 5-8 saat arası uyku ideal uykudur, fazlası ise vücudun aslında hiçte istemeyececeği, alışması halinde farklı etkileşimler göstereceği bir gerçektir. Çok uyuyan insanların hepsinin ortak problemi, sürekli uyumak istemeleri, uyanık oldukları zamanda da hiç bir şey yapmak istememeleridir. Çoğu zaman günleri bereketsiz geçmektedir. Dinimiz bir müslümanın rızıkların dağıtıldığı sabah namazından sonra uyumasına sıcak bakmamaktadır. Hatta bir rivayete göre seher vaktinde göğe bakmak gözlere iyi bile gelirmiş. Allah insanın uyku için ihtiyaç duyduğu süreyi vücuduna ve zamana kodlamıştır. Uyku depolanabilir bir şey olmadığı için çok uyumanın vücuda hiç bir faydası yoktur. Çok uyumak, çok uyanık kalabilmek anlamına gelmemektedir. Uyku kaçınılmaz bir ihtiyaç olup günde 5 saat civarı uyumak, insanın zinde ve dinç olarak günlük hayatını devam etmesini sağlayabilir.

Şöyle bir hesap yapalım, her gün insan uyuması gereken süreden 4 saat fazla uyusa, yani sabah 7’de kalkmak yerine 11’de kalksa hayatından neler eksilir bir hesaplayalım. Günde 4 saat demek 24 saatin altıda biri demek. Bir insan her gün altıda bir fazla uyusa, 60 yıllık ömürde 10 yıl yapar. Yaşanmamış koskoca 10 yıl, belki de ölmek üzereyken Allah bize dese ki “10 yıl daha ister miydin?” dese kesinlikle evet deriz. İşte Allah o zaman demez mi ki “Ey kulum ben sana ne 10 yıllar verdim, sen onları uyuyarak heba ettin” diye. Uyku, içinde bir çok nimetleri ve sırları barından çok özel zamandır. Mesela seher vakti o kadar kıymetlidir ki uykunun içine gizlenmiştir. Yine Allah rızıkları o vakitte dağıtır. Bu nimetlerden ancak uyanmaya talip olanlar faydalanabilir. Allah, insanın garantisini bile bir hadis-i şerife göre ““Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır” diyerek uykunun içine gizlemiştir.

Uyku, insan vücudunun sadece dinlenmesi, şarj olması için ihtiyacı olan gerekli bir biyolojik olaydır. Fazlası her türlü zarardır, hüsrandır. Gelin uyku dengemizi bir gözden geçirelim, hayatımızın sadece ihtiyacımız olan anlarına uykuyu koyalım. Ömrümüzün en kıymetli, en güzel vakitlerini uyuyarak harcamayalım. Zira bize ikram edilen ömür sermayesi çok değerli ve çok özel.

Ne mutlu rızıkların dağıtıldığı seher vaktinde uyumayanlara, ne mutlu uykuyu sadece ihtiyaç için kullananlara.

28.02.2023

Ubeydullah GÖKTEKİN

Hep Düşünür Bazen Yazar