Baba !

Baba nedir arkadaşlar? Modern dünyanın bozuşan gençliğinin dillerinde dolaşan ‘naber kanka’, ‘nasılsın baba’ gibi cümlelerde geçen midir Baba.

Yoksa kendisinden para istenen, kendisinden kontörsüz kaldığın zaman kontör istenen kişi midir Baba?

Sizinde bir çoğunuzun içinden ‘hayır.. hayır..’ kelimelerilerini duyar gibiyim.

Evet arkadaşlar, Baba! gerçekten şu dört harflik bir kelimenin içine sığmayacak kadar büyüktür dostlar. Baba; senin hayatında ki herşeyindir. Baba; Senin dünyaya gelmene vesile olan, senin doğumundan bu anına kadar herşeyinle ilgilenen, senin hayatta kendin gibi olmanı sağlayan o kutlu insandır baba. Canındır, herşeyindir…

Bir çoğumuzun babalarımıza karşı hataları oluyor, kiminin küçük hatalar, kiminin ise unutulmaz hataları olabiliyor babalarına karşı. Ama onlar, o kutlu insanlar sen O’na ne yaparsan yap seni affediyor ve yine her zaman ki seni senden fazla düşünüyor.

Gerçekten merak ediyorum, Rabbim babalara nasıl bir merhamet, nasıl bir duygu vermişki, evlatları onlara karşı o kadar nankör olurken, babaları evlatlarına karşı bu kadar merhametli oluyorlar.

Buradan babama seslenmek isterim. Seni gerçekten çok seviyorum baba. Ya sen olmasaydın!  ben dünyaya bile gelmeyecektim. Sen olmasaydın belki ben bunları bile yazamayacaktım. Sen olmasaydın belki ben iyiyi, güzeli, doğruyu bilemeyecektim. Teşekkür ederim baba! İyi ki varsın…

Ey Rabbim, beni, annemi, babamı, kardeşlerimi ve tüm sevdiklerimi bağışla, Babamın ve annemim hayır dualarından beni eksik eyleme, Onlara karşı yüz kızartıcı bir hata yaptıysam önce senden, sonra da kendilerine layık olamadığım annemden, babamdan özürdilerim.

Ya Rabbi sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet !

Ya Rabbi sen affedicisin, affetmeyi seversin, babamı da affet !

Ya Rabbi sen affedicisin, affetmeyi seversin, annemi de affet !

Ya Rabbi sen affedicisin, affetmeyi seversin, kardeşlerimi de affet !

Affet Allahım Affet !

(Bu arada edebiyat düzgün değil, yazım ve dilbilgisi, cümle hataları olmuştur, affola)

3 Comments

 1. yunus koç

  kardeş buyuksun

 2. kardeşim rabbim bu dinde ayaklarını sabit kılsın
  rabbım senı yuceltsın sana iki cıhanda saaadet nasip etsin

  aynı tasa kaşık vurduğun kardeşin ama sadece kardeşin yunus

 3. Rumeysa

  Evet…şu hayatta arkamızı döndüğümüzde bir düşünürsek her zaman arkamızda,yanımızda,bizim hep iyi olmamızı isteyen biri var..ANNE VE BABAMIZ..
  Allah başımızdan eksik etmesin diyorum..Herşeyimiz onlar.Bizim üzerimizde sayılamayacak kadar hakları var.layık olabiliyormuyuz?bu soruya bende cevap veremiyorum.Ve bu yüzden her zaman saygılı olmak,onların gönüllerini hoş etmek…..en önemli görevimiz olmalı..sağlıcakla…

Bir Cevap Yazın