1

İran; İlk Türkiye’yi vururuz!

Son günlerde Ortadoğu’da karışıklıkları hep birlikte gündemden takip ediyoruz. Bir sürü söylemler havalar da uçuşuyor. Bugün İran Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacizade, İran’a karşı olası saldırıda ilk önce Türkiye’deki NATO füze kalkanı sistemini hedef alacaklarını bildirdi.

Bu açıklamayı duyduktan sonra doğru üzüldüm. Yıllardır kardeş kardeş yaşadığımız bir coğrafyada bugün bir ya da birden fazla sebeplerden dolayı karşı karşıya gelmemize çok üzüldüm doğrusu.

Peki İran Türkiye’yi vurabilir mi? diye soruyorum kendime,

Vurur mu vuramaz mı bilmiyorum (bunlar farklı bir tartışma konusu) ama vurursa haklıdır.

Yıllar önce hükümet tarafından “Komşularla sıfır problem” diye bir söylem oluşturuldu ama bugün malesef hemen hemen problem yaşamadığını bir komşumuz kalmadı malesef. Geçtiğimiz aylarda Malatya’ya kurulması kararlaştırılan NATO kararı gereği Füze Savunma Sistemi’nin asıl amacının İsrail’i korumak olduğu hepimizin bilincinde zaten. Elbetteki bu kadar düşmanın ortasında kalan İsrail’in korunması NATO’un en önemli görevi olsa gerek.

Ee sonuç itibariyle İsrail’e yan bakan bir ülke ilk olarak malesef Malatya’yı hedef alacak ki, İran öyle yapacak. Dediğim gibi İran, İsrail’i vurabilir mi (geçmişte defalarca vuracağım deyip, bir türlü vuramamıştı) bilemiyorum ama vurursa ilk bize saldırması kadar doğal bir durum yok diye düşünüyorum.

Bir an önce Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bu konularda yapılması gerekenleri yapmalıyız.”Komşulularla sıfır problem” planımızı tekrar gözden geçirmeliyiz.

Ki geçtiğimiz hafta da Irak yönetimi Türk uçaklarına kendi hava sahasını kapatmıştı.

26.11.2011 / Ubeydullah GÖKTEKİN